ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 14:10

Bilirkişi, 'go-kart' raporunu tamamladı


Sakarya'da üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın kaşkolunun karting aracının aksına dolanarak hayatını kaybetmesine ilişkin inceleme yapan bilirkişi, raporunu tamamladı.

Adapazarı ilçesinde 7 Şubat'ta bir alışveriş merkezinin otoparkında bulunan go-kart pistinde kaşkolunun karting aracının aksına dolanması sonucu başı kopan 24 yaşındaki Tuğba Erdoğan'ın ölümüyle ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma sürüyor.
Soruşturmayı yürüten savcının Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) önerisi üzerine bilirkişi olarak atadığı uzman Ethem Genim, raporunu tamamladı. Kazanın yaşandığı pisti, aracı ve olay yeri inceleme ekibinin çektiği fotoğraf ve görüntüleri inceleyen Genim, bir hafta içinde hazırladığı raporu savcılığa sundu.

Raporu inceleyen savcılık, kusur yönünden eksiklikleri olan raporu tamamlanması için yeniden Ethem Genim'e gönderdi. Genim, savcılığın talepleri doğrultusunda raporu ikinci kez hazırladı. Raporu 18 Şubat pazartesi günü savcılığa göndereceğini söyleyen Genim, "İlk hazırladığım raporda eksiklikler olmuş. Savcının istediği düzen içerisinde raporu yeniden hazırladım. Konu yargıda." dedi.

Karting pistlerinin güvenliği ile ilgili soruları cevaplayan Genim, Türkiye'de karting pistlerinin yüzde 90'ına yakınında mutlaka eksik şeylerin olduğunu öne sürdü. Konuyla ilgili devletin ortaya koyduğu bir yönetmeliğin bulunmadığını kaydeden Genim, şunları dedi: "Avrupa'da hobi kartingleri için bir yönetmelik var. Almanya'da da buna benzer bir iki tane atkı dolanmasıyla ölümlü olaylar olmuş. Kafa kopması olayları olmuş. Onların yönetmeliğini istedik. Uluslararası Karting Federasyonu'ndan talep ettik. Yönetmelik geldi. Güvenlik önlemleri ile ilgili bir sürü madde var. Biniciler için her maddede uzun saçla, kaşkolla, kravatla, bol elbiselerle ve aksa dolanabilecek her türlü kıyafetle binilmemesi yönünde kurallar var." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER