ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:01

Bilinçsiz beslenme diyabet hastalığını tetikliyor


MÜSIAD Berlin Sağlık Sektör Kurulu, şeker hastalıkları konusunda seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan Dr. Ensar Gülmez, diyabetin dünyada bilinçsiz beslenme ve aktivitenin azalmasına bağlı olarak gün geçtikçe arttığını söyledi.

Diyabetin, toplumumuzda en çok görülen ve birçok hastalığı da tetikleyen hastalıklardan biri olduğunu işaret eden Gülmez, şöyle dedi: “Bu hastalığı kontrol altında tutabilmek için tedavi süreci iyi bilinmelidir. Mücadelenin en iyi yolu da hastalık hakkında toplumu bilinçlendirmektir. Diyabet her yaşta ortaya çıkabilir. Ortaya çıktığı zaman da bilinen bir tedavisi yoktur. Mevcut tedaviler ancak hastalığın organ hasarına yol açmasına engel olmak içindir.”

Diyabetin birçok belirtileri olduğunu da anlatan Gülmez, “Aşırı susama, idrara sık çıkma, yorgunluk ve açıklanamayan kilo kaybı sık görülen belirtiler olabilir. Ancak hiçbir açık belirti de olmayabilir. Bunlardan biri veya birkaçı var ise vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

MÜSIAD Berlin Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Dr. Ufuk Şentürk de insanın sağlıklı iken önlem alması gerektiğini, hastalandıktan sonra tedavinin daha zor, uzun, zahmetli ve pahalı olduğunu söyledi. MÜSİAD Berlin Sağlık Sektör Kurulu olarak toplumumuzu, sağlıkla ilgili her konuda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Şentürk, 26 Mayıs Pazar günü Tempelhof da sağlık koşusu düzenleyeceklerini, 5 kilometrelik koşu ile birlikte birçok aktivitenin de yapılacağını duyurdu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER