ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 10:40

Bilim ve iş dünyası İzmir'in kuzeyi için el ele verdi


Gediz Üniversitesi, iş dünyasıyla işbirliklerine önemli bir halka daha ekledi. Bu defa kampüsün bulunduğu İzmir’in kuzeyi için harekete geçildi. Hizmet sahasında Foça ilçesinin de yer aldığı Menemen Ticaret Odası’yla el ele verildi, bölgeyi birlikte kalkındırmak hedeflendi. İlk adım olarak Gediz Üniversitesi Senatosu bin 500 üyeli odada toplandı, yapılacaklar yerinde belirlendi. Buna göre öncelikle kuzey İzmir’i daha da geliştirecek, yeni yatırımcı çekecek projeler hazırlanacak. Menemenli ve Foçalı işadamlarına, gelişen sektörlerle yeni iş fırsatlarını görmeleri, rekabet güçlerini arttırmaları için eğitimler verilecek. Bölgedeki marka ve ürünlere yenilerinin eklenmesi için çalışma yürütülecek. Problemleri ve çözüm önerilerini içeren raporlar hazırlanıp ilgili kurumlara sunulacak. Bunların dışında ortak panel, söyleşi gibi etkinliklerle kültür sanat faaliyetleri düzenlenecek.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, yaptığı açıklamada bulundukları bölge başta olmak üzere bütün İzmir’e ve ülkeye karşı sorumlulukları olduğunun altını çizdi. Menemen Ticaret Odası’yla yürütecekleri çalışmaların, bu düşüncelerinin bir yansıması olacağını belirterek, “Menemen ve çevresi, üniversitemizin de ismini aldığı verimli Gediz Ovası’nda. Bu bereketli toprakların potansiyeli çok yüksek, tarım ürünleriyle ülkemiz için ayrı bir yere sahip. Bu potansiyeli arttırıp ekonomiye daha çok kazandırmanın yollarını arayacağız. Hep birlikte önemli başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Gediz’in varlık sebeplerinden biri de sosyal tabanlı böyle projeler yüklenmek, problem çözmek, uluslararası girişimcilerimizin sayısını arttırmak, çaresizliği yok etmek, ülkemizin ve insanımızın yaşam kalitesini geliştirmek. Bu misyon doğrultusunda yorulmak bilmeden çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral da ilçelerinde bir üniversite olmasını büyük bir şans ve fırsat olarak gördüklerini ifade ederk, “Türk ve yabancı bilim insanlarının görev aldığı Gediz Üniversitesi, Menemen’in ve Foça’nın ekonomik ve sosyal alandaki gelişimine önemli ivme katacak. Menemen, bu işbirliğinin eseri olacak büyük projelerle büyük bir ilçe haline gelecek.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER