ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 11:01

Bilgiye ulaşamayınca kendisi site kurdu

Bilgiye ulaşamayınca kendisi site kurdu


İzmir'de kendi mağduriyetinden yola çıkan memur Osman Kılavuz, "www.maasmutemetleri.com" sitesini kurdu. Döner sermaye formüllerinin uygulamalı olarak anlatıldığı siteyi, günlük ortalama 3 bin kişi ziyaret ediyor.

Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Veri Hazırlama Kayıt ve Kontrol yetkilisi olan Kılavuz, internette maaş işlemlerini anlatan bir site bulamayınca harekete geçti. Bir süre araştırma yapan Kılavuz, kendisi gibi bilgiye ulaşmak isteyen memurların faydalanabileceği bir site kurmaya karar verdi. Maaş işlemleriyle ilgili yönetmelikler ve döner sermaye formüllerinin anlatıldığı "www.maasmutemetleri.com" sitesini kurdu. Osman Kılavuz, şunları söyledi: "Böyle bir site olmadığını farkettim. Sonunda maaş ve döner sermaye işlemlerini kapsayacak geniş bir site kurmaya karar verdim. İlk zamanlar günde 40-50 kişi giriyordu., iki ay sonra sayımız 3 bine çıktı. Çok mutlu oldum, hemen sitenin içeriğini ve kapsamını daha da genişlettim. Sayı günden güne artıyordu. İlk etapta maaş ve döner sermaye işlemleri için bölüm oluşturdum. Dosyalar bölümünde, bir maaş mutemedinin yapması gereken bütün işlemlerini görebileceği bir alan yaptık. Geriye dönük beş yıllık arşiv yaptım. Maaş işlemleriyle ilgili ne kadar kanun, yönetmelik ve genelge varsa onlar için de alan oluşturdum. Döner sermaye formüllerinin hepsini uygulamalı olarak anlattım. Genellikle döner sermaye işlemlerini çoğu memur bilmez, çünkü çok karışık gibi görünür. Biz bu karışıklığı formülize edip uygulamalı olarak anlattık."

Aylık 25 bin kişiye ulaşıp hizmet verdiklerini söyleyen Kılavuz, "Türkiye'nin her yerinden memur arkadaşlarla tanışmak nasip oldu. Çoğunun proplemlerini birer birer çözdük. Fiili hizmet uygulamasında çoğu hastanenin işlemlerine yardımcı olduk. Gelen binlerce emaile cevap verdik. Uzaktan yardım sistemimiz her daim devrede. Hedefimiz, aylık 200 bin kişinin hizmet alacağı bir maaş mutemetliği." dedi.

SİTENİN İÇERİĞİ

Maaş mutemetliğinde çok ayrıntı olduğunu dile getiren Kılavuz, "Bunları kategorilere ayırdık. Her birinde bir memurun ne gibi işlemler yapacağını, nelere dikkat etmesi gerektiğini yazdık. KBS, ÇKYS ve HYS'den yapılan bütün işlemleri kodlarına kadar yazdık." şeklinde konuştu.

Sitede şu işlemler yapılabiliyor: Maaş tahakkuk, döner sermaye, 4B sözleşmeli personel, 4C sözleşmeli personel, emekli kesenekleri yatırılması, SGK, memurun doğum, istifa ve ölüm işlemleri, askerlik borçlanması, giyim yardımı, sakatlık indirimi, yolluk, kefalet, yemek, fiili hizmet, yabancı dil tazminatı, çocuk yardımı, ödeme emirleri, stajer maaşı, nöbet, avans kapatma, geçici görevlendirme, izin, rapor, memur gösterge cetvelleri, terfi, geriye dönük döner sermaye fark hesaplamaları. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER