ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 21:43

"Bilgisayarımda kayıt yapmadım"


Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan OYAK davasında, dönemin Danıştay Genel Sekreter Yarımcısı Mehmet Engin Çakmak tanık olarak ifade verdi. Çakmak, görüntü kaydı yapabildiği belirtilen kendi kullandığı bilgisayarda herhangi bir kayıt yapmadığını savundu.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 12 Ekim 2012 tarihinde görülen duruşmasında, dönemin Danıştay Genel Sekreteri Suna Kurtoğlu, Danıştay Genel Sekreter Yardımıcısı Mehmet Engin Çakmak, Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Topuz’un tanık olarak dinlenilmesine karar verilmişti. Kurtoğlu ve Topuz’un ardından Çakmak da Ankara’da talimatla ifade verdi.

Danıştay’taki teknik işlemlerden sorumlu olduğu belirtilen Çakmak, bilgi işlem bölümünden bir personeli kamera kayıt cihazlarının takibi ile görevlendirdiklerini belirtti. Çakmak, “Benim odamın kapısı kilitli değildir. Odama Danıştay görevlileri sık sık gelip giderler.” dedi.

Güvenlik kamerası görüntülerinin odasındaki bilgisayardan izlenebildiğini belirten Çakmak, Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’ın bina da keşif yaptığı gün olarak belirtilen 16 Mayıs 2006 günü ‘yiğit’ isimli kullanıcının genel sekreter odasındaki bilgisayardan gün boyu sık sık görüntüleri izlediğinin hatırlatılması üzerine, “Ben masaüstü bilgisayarımdan izleme işlemi yapmadım. Kayıt da yapmadım. Saldırıdan bir gün önce 16 Mayıs 2006 tarihinde de herhangi bir izleme yapmadım. Kimin yaptığını da bilmiyorum. ‘Yiğit’ isimli kullanıcının kim olduğunu bilmiyorum. Böyle bir kullanıcı hatırlamıyorum. Benim kullanıcı adım ‘gensekyrd2’dir.” şeklinde ifade verdi.

Saldırıdan önce kayıt cihazlarının arızalı olduğunu bilmediğini ifade eden Çakmak, “16 Mayıs’ta OYAK Güvenlikten Serkan Akyıldız geldi ve kayıt cihazının arızalı olduğunu söyledi. O zaman öğrendim. Kayıt cihazlarının sökülüp götürülmesi gerektiğini söylediler. Arızanın geceleri elektrik şalterinin kapatılmasından dolayı olduğunu belirttiler. Benim elektrik şalterinin kapatılması yönünde bir talimatım yok. Ben şalterler indirilmesin yönünde talimatım olmasına rağmen yine de şalterlerin indirildiğini öğrendim.” diye konuştu.

17 Mayıs’ta gerçekleştirilen saldırının ardından cihazdaki arıza nedeniyle ilgili 22 Mayıs 2006 tarihinde OYAK Güvenlik ile toplantı yapıldığını belirten Çakmak, “Bu toplantı Danıştay Başkanı’nın talimatı ile yapıldı. Toplantıya OYAK’tan 6 kişi katıldı. Danıştay’tan ise 7 görevli hazır bulundu. OYAK yetkilileri arızanın elektrikten kaynaklı olduğunu, dışarıdan kayıt cihazına müdahale edilemeyeceğini, cihazın İsrail malı olduğunu, görüntülerin kayıt edilmediğini, görüntü varsa da kurtarılamadığını söylediler.” şeklinde konuştu.

Bu toplantıya ilişkin herhangi bir tutanak tutmadığını belirten Çakmak, toplantıya ilişkin sözlü olarak Danıştay Başkanı’na bilgi verdiğini açıkladı.

3 Temmuz 2006 tarihine kadar Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttüğünü, bu görev sonuna kadar aynı bilgisayarı kullandığını söyleyen Çakmak, “Ben bu bilgisayarda herhangi bir silme işlemi yapmadım. Benden sonra yapılmışsa bilemem.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER