ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 12:30

''Bilge Kral'' Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 10. yıldönümü


Bosna Hersek'te, yılda iki kez çıkan ''Graçaniçki Glasnik'' isimli kültür dergisinin, Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 10. yıldönümü dolayısıyla hazırladığı özel sayısının tanıtımı yapıldı.
Başkent Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde yapılan tanıtıma, merhum İzzetbegoviç'in oğlu ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, tarihçiler, akademisyenler ve davetliler katıldı.
Bakir İzzetbegoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aliya İzzetbegoviç'i anmanın, Boşnak ulusunun büyüklüğü olan, unutulmaması gereken zamanları anmak olduğunu" söyledi.
İzzetbegoviç, ''Hem Aliya'nın oğlu, hem de Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevim itibarıyla onun halefi olarak, bu tür etkinlikleri destekliyorum. Aliya İzzetbegoviç'in unutulmaması, bu ülkedeki her vatansever için gereklidir'' dedi.
Tarihçi Zlatko Hasanbegoviç de Aliya İzzetbegoviç'in siyasetçi ve devlet adamlığı anlamında, modern tarihteki en önemli Boşnak politik şahsiyet olduğunu ifade etti.
Aliya İzzetbegoviç Müzesi Müdürü Adnan Jişko da müze yönetimi olarak, Aliya ile ilgili tüm etkinliklere destek vermeye çalıştıklarını belirterek, ''Graçaniçki Glasnik'' dergisine teşekkür etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER