ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 20:31

Bilge köyü davası ertelendi


Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü davaya ilişkin Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan dava teknik sorun nedeniyle ertelendi.

Mahkemenin bugünki duruşmasında; Ankara Sincan F tipi Cezaevi'nde bulunan sanıkların ifadeleri telekonferansla alınmaya çalışıldı. Ancak teknik aksaklıklardan dolayı bunda başarılı olunamadı, dava 21 Aralık tarihine ertelendi.

Mahkeme Başkanı telekonferansla yapılan bağlantıda Mehmet Çelebi'ye DNA raporunun kendisine ulaşıp ulaşmadığını sordu. Sanık Mehmet Çelebi'de ulaştığını belirterek 44 kişiyi öldürmesinden dolayı pişman olmadığını ifade etti. Mehmet Çelebi, kendisinin korucu olduğunu ve dağlarda 17 terörist öldürdüğünü iddia etti. Dağda görevli olduğu dönemde dayısının oğlunun eşi ile beraber olduğunu savunan Çelebi, bunu öğrendiğinde şuurunu kaybettiğini ve 44 kişiyi öldürdüğünü dile getirdi. Sanık Mehmet Çelebi ve Abdulhekim Çelebi ifadelerini bizzat mahkeme başkanına vermek istediklerini de beyan etti. Mahkeme başkanı da sanıkların ifadelerinin huzurunda alınmasına karar verdi. Bu arada Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapora göre Mehmet Çelebi'nin en büyük kızı Halime Toprak (20)'ın Fesih Çelebi'den olduğu ortaya çıktı. Mahkeme 21 Aralık'ta sanıklarında katılımı ile devam edecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER