ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 16:42

"Biber gazı kullanımı durdurulmalı"

"Biber gazı kullanımı durdurulmalı"


TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Besleme, Taksim Gezi Parkı protestolarında tartışma konusu olan biber gazının kullandırılmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

KMO Bursa Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Mehmet Besleme, toplumsal olaylarda kullanılan gazların kimyasal silah olduğunu öne sürdü.

Bugünlerde toplumsal olaylarda güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı ve biber gazı olarak bilinen değişik gazları kullandığını belirten Besleme, "TMMOB Kimya Mühendisleri Odası olarak daha önceden bu gazların Güvenlik Bilgi Formu (GBF) bilgilerini yetkili makamlardan istediğimiz halde tarafımıza tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. Güvenlik kuvvetleri tarafından toplumsal olaylara müdahale amacıyla kullanılan maddeler olumsuz birçok sağlık etkisi bulunan kimyasal maddelerdir. Bu amaçla kullanılan maddeler, 'Göz yaşartıcılar, aksırtıcı kimyasal gazlar ve kusturucular' başlığı altında toplanır. Gaz bombası olarak adlandırılan bu kimyasal silahların içerisinde kullanılan kimyasal maddelerin on beş farklı türü vardır. Toplumsal olaylarda uzun süredir biber gazı olarak bilinen göz yaşartıcı gazlar kullanılmaktadır. Güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılan bu gazlar, 1993 yılında imzalanan 'Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’na göre göz yaşartıcı gazlar sınıflandırmasına girmekte ve kimyasal silah olarak nitelendirilmektedir. Sözleşme uyarınca toplumsal olaylarda, kitlenin kontrolü amacıyla kullanılan biber gazı dahil olmak üzere kimyasal gazları silah olarak kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu gazları kullanan ve kullandıranlar hakkında cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz." dedi.

KMO Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin de biber gazının erişkinlerde ölümcül etkilere de yol açabildiğini kaydetti. Uluşahin şöyle devam etti: "Genel olarak gazın etkileri günler sonra ortaya çıkmaktadır. Özellikle astım hastaları ya da geçirilmiş akciğer rahatsızlığı olan yaşlı hastalarda gaza maruz kalım sonrası ölümler meydana gelebilmektedir ve ülkemizde de bu sebeple kayıt edilen ölümlü vakalar mevcuttur. Gaz, deri, göz ve solunum yollarında ciddi düzeyde tahriş ve tahribat yaratır. Etkileri saniyeler içerisinde başlayarak bir saate kadar sürebilir. Deriden emilip sinir uçlarında biriktiğinden kişinin maddenin etkisinden kurtulması saatler alabilmektedir. Kullanılan maddeler aşırı miktarda atıldıysa, kapalı ortamlarda kullanıldıysa, kişiler gazla uzun süre temas etmek zorunda kalmışlarsa ve soluk alıp verme sayısı yüksek olan bireyler varsa sağlık etkilerinin daha yoğun olduğu belirtilmektedir. Kullanılan maddeler geç ortaya çıkan sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Yüksek miktarlarda ve uzamış temas nedeniyle sağlık riskleri çok ciddidir ve ölüme yol açabileceği saptanmıştır. En büyük etkisini gözde, deride, sindirim, dolaşım ve solunum sistemi üzerinde göstermektedir. Özellikle solunum ve dolaşım sistemi üzerindeki etkileri sonucu ölümlere yol açabilmektedir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER