ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:08

BGD Başkanı Yavuzaslan’a özel ödül


Bartın Gazeteciler Derneği (BGD) Başkanı ve Kerkük’ün Sesi Gazetesi Sahibi Güngör Yavuzaslan’a Türkmeneli İnsan Hakları Derneği tarafından ‘İnsan Hakları Onur Ödülü' verildi.

Türk dünyası ve akraba topluluklar üzerine yaptığı çalışmalar ve Irak’ta gerçekleşen insan hakları ihlallerini Türkiye ve dünya gündemine taşımasından dolayı ödüllendirilen BGD Başkanı ve Kerkük’ün Sesi Gazetesi Sahibi Güngör Yavuzaslan ödülünü İstanbul’da düzenlenen Kerkük Gecesi’nde aldı.

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu ve Türkmeneli Televizyonu ile Irak Türkmen dernek ve vakıflarının katkılarıyla Küçükçekmece Belediyesi'nin ev sahipliğinde Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Kerkük Gecesi’nde İnsan Hakları Onur ödülünü Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İpek’in elinden alan BGD Başkanı Güngör Yavuzaslan yaptığı konuşmada, “Bu onur Bartın’a aittir. Kerkük’ün Sesi Gazetesi olarak 2009 yılında başlanılan çalışma artık gazeteciliğin de ötesinde bir insan hakları ve evrensel çalışma olmuştur. Bir Bartın evladı olarak başta Ortadoğu ve Türk Dünyası olmak üzere İnsan Hakları ihlallerini gazeteci kimliğimle haberleştirmeye devam edeceğim” dedi.

BGD Başkanı Yavuzaslan’ın Irak Türkleri için okuduğu şiir ise salondakilerden büyük alkış aldı.

Kerkük Gecesi'nde "Dedeler Yadigarı Grubu" hoyrat ve türküleriyle salondaki misafirlerine duygu dolu anlar yaşattı. Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İsmail Cengiz, Kerküklüler adına açıklama yaptı. Genel Sekreter Cengiz, "Güneydoğu sınırımızın hemen öteki tarafında 2 milyona yakın Türkmen kardeşimiz yaşıyor. Türkmen kardeşimizin sesini duyurma, hoyratlarını, türkülerini anlatmak amacıyla, Küçükçekmece Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu geceyi düzenledik. Amacımız, Türkmen'in sesini feryadını, türkülerini ve hoyratlarını tüm Türkiye'ye duyurmak." dedi.

23 Ocak 2013'te Tuz Hurmatu ilçesinden bir taziye sırasında düzenlenen bombalı saldırıyı hatırlatan Cengiz, "Saldırı sırasında 24 Türkmen şehit oldu, Saldırıda 90'a yakın kişi de yaralandı. O taziyeden mütevelli şehitlerimize baş sağlığı dilemek ve onları bütün dünyaya duyurmak için bu geceyi düzenlemeye karar verdik." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER