ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:36

Bez dokuma kursu bayanlardan ilgi görüyor

Bez dokuma kursu bayanlardan ilgi görüyor


Türkiye genelinde en fazla kurs açan belediyelerden birisi olan İlkadım Belediyesi'nin 'Bez Dokuma' kursunda eğitim alan kursiyerlerin yaptıkları el emeği göz nuru ürünler dikkati çekiyor. 20 gün gibi kısa sürede dokuma tezgâhlarında ustalaşan kursiyerler yöresel kıyafetler, masa örtüsü, isteyenin şal olarak’da kullanabileceği göz kamaştıran ürünü de üretmeyi başardı. 38 öğretici hocası ile 1500 kursiyere hizmet veren Unkapanı Kültür Merkezi, bünyesinde devam eden modern sanatların yanı sıra tarihimize ve kültürümüzde önemli yeri olan hat sanatından tel kırmaya, tezhip’ten ahşap boyamaya kadar pek çok kursa da yer veriyor.

Kursiyerlerin bu kadar kısa sürede mesleği öğrenip bir şeyler üretmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurs Eğitmeni Rana Zincir, Unkapanı Kültür Merkezinde 1 yıla aşkın süre ile devam eden bez dokuma kursunda eğitim alan bayan kursiyerlerin yaptığı Şal, masa örtüsü, perde gibi dokuma ürünleri uzun ömürlü olduğu bayanlar tarafında büyük ilgi gördüğünü söyledi. Zincir, "Bez dokuma kursu ile Samsun’un tanıtımına katkı sağlamak adına bez dokuma mesleğini yaşattığım için mutlu oluyorum." şeklinde konuştu.
Kursiyerlerin öğretici hocalarımızın nezaretinde güzel işler başardıklarını söyleyen Unkapanı Kültür Merkezi Sorumlusu Rükiye Çamaş ise "İlçe genelindeki ev hanımı bayanlara ulaşarak gerek aile bütçelerine katkı sağlamaları gerekse yeni bir meslek öğrenmelerine vesile oluyoruz. İnşallah temellerini birlikte attığımız kültür merkezimizde yetenekli bireyleri yetiştirerek, toplumumuza ve sanayi kesimimize üretken ve nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaç ediniyoruz.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER