ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:18

Beyşehir Gölü'nü ele geçiren 'İsrail sazanı'na operasyon başlatıldı

Beyşehir Gölünü ele geçiren İsrail sazanına operasyon başlatıldıTürkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nde, ekonomik değeri olmayan 'İsrail sazanı' populasyonunu azaltıp 'yerli sazan' sayısını artırmak amacıyla 80 bin yerli sazan yavrusu bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi işbirliği ve Beyşehir Kaymakamlığı, Beyşehir Belediyesi ve Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifinin desteğiyle Adana’da yetiştirilen ve özel havuzlarla Beyşehir’e nakledilen yavru sazanlar göl sularına bırakıldı. Yavru sazanların göle bırakılma çalışmalarını yerinde izleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürü Mustafa Sungur, "Bugün rızkını Beyşehir Gölü'nden çıkaran onbinlerce balıkçı ailesini ilgilendiren birgün. Bakanlığımız 2013 yılında Beyşehir Gölü balık popülasyonuyla ilgili Katip Çelebi Üniversitesi'ne bir tespit yaptırdı. Yapılan çalışmalarda gölde yüzde 40 oranında hiçbir ekonomik değeri olmayan İsrail sazanı tespit edildi. İsrail sazanı ekonomik değeri olan balıkların sayısının hızla azalmasına sebep olan zararlı bir balık türü. Göldeki balık popülasyonunu dengelemek ve İsrail sazanı adı verilen zararlı türü sıfırlamak için Devlet Su İşleri Adana Bölge Müdürlüğü'nden yaklaşık 80 bin sazan yavrusu temin ettik ve Beyşehir Gölü'ne bıraktık." dedi.

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı İzzet Taşçı da yapılan çalışma ile Beyşehir Gölü’nün asli balığı sazan balığı popülasyonunun artacağını kaydetti. Beyşehirli balıkçıların yıl içinde 60 ton civarında İsrail sazanı imha ettiğini hatırlatan yetkililer, göle bırakılan yavru sazanlar sayesinde gölde tabi dengenin sağlanacağını umduklarını sözlerine ekledi.

İsrail sazanı diğer balık türlerinin yavrularını tüketerek gölde çoğalmalarının önüne geçmesi ile tanınıyor. Türkiye'deki göllere sonradan bırakılan İsrail sazanı, ekonomik değerinin azlığı nedeniyle balıkçılık açısından büyük tehlike arz ediyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER