ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 11:16

Beyoğlu'ndaki silahlı kavga


Berkin Elvan'ın cenaze töreninin ardından önceki gün yapılan gösteriler sırasında Beyoğlu'nda iki grup arasında çıkan kavgada silahla vurularak hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu'nun babası Halil Karamanoğlu, "Biz kimseyi ayrı gözle görmüyoruz ama dışarıdan gelen provokasyonlar Türkiye'yi karıştırmak için ellerinden gelen her türlü gayreti yapıyorlar ve yaptılar, benim oğlumu feda aldılar" dedi.
Baba Halil Karamanoğlu, taziyeleri kabulünde AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu Burak Can'ın askerlik görevini 3 ay önce tamamladığını hatırlattı.
"Benim dört oğlum var dördü de feda olsun bu vatana" diyen Karamanoğlu, şöyle konuştu:
"Sağolsun devletimiz her türlü imkanı sağladı, sahip çıktı. Böyle acı olaylar istemiyorduk ama takdir-i ilahi böyleymiş, oldu. Olmasa daha iyiydi. Bu Türkiye'de yaşayan insanların hepsi bizim kardeşimiz, biz kimseyi ayırt etmiyoruz. Alevisi de insan Türk, Sunnisi de Türk. Biz kimseyi ayrı gözle görmüyoruz ama dışarıdan gelen provokasyonlar Türkiye'yi karıştırmak için ellerinden gelen her türlü gayreti yapıyorlar ve yaptılar, benim oğlumu feda aldılar. Allah'ın yanında. Yanlarına kalmayacak."
Karamanoğlu, savaşmadıklarını, savaş istemediklerini, huzur istediklerini dile getirerek, "Türkiye'de İstanbul gibi bir yerde şu anda huzurumuz kaçtı, huzur kalmadı. Ne istiyorlar bu devletten, bu milletten ne istiyorlar? İstedikleri gaye nedir, çıksın açıklasınlar, biz de ona göre önlemimizi alırız. Ne yapacaksak yapacağız. Yazık günah değil mi bu gençlere" diye konuştu.
Baba Karamanoğlu, başka babaların canının yanmasını istemediğini belirtti.
- Oğluyla son anlarını anlattı
Karamanoğlu, olayın gerçekleştiği akşam, evde akşam yemeğine geldiğini anlatarak, şunları kaydetti:
"Oğlum işten geldi, ben yemeği yemiştim. 'Baba nasılsın' dedi, 'sağol oğlum' dedim. 'Bir şey diyor musun, ben dışarı çıkıyorum' dedim, 'tamam baba' dedi. Dedim ki 'oğlum dışarılarda olaylar var, bizim çevremiz bize pek gelemiyorlar, yukarılara pek gitme' dedim. Ana caddeye yakın benim ev, 'tamam baba' dedi, ben aşağıya indim. Peşimden yemeği yiyor, o da aşağı iniyor, ana caddenin kenarında arkadaşlarıyla olayları izliyorlar. Olayların olduğu yere de 300 metre var. Arkadaşlarıyla diyorlar ki 'yaklaşalım bakalım bunların dertleri ne', yürüyerek gidiyorlar."
Oğlu Burak Can'ın evden çıkışı, yaralanması ve ölmesinin yarım saatte gerçekleştiğini söyleyen Karamanoğlu, "Benim oğlumun siyasi bir problemi yok, üç ay oldu askerden geleli. Sağla, solla ilişiği olmayan bir çocuk. İşiyle gücüyle uğraşan bir çocuk. Bir hiç uğruna kalabalığın içinde mermiyi atıyorlar. ışıklar sönük, lamba yok, zifiri karanlık, topluluk geliyor bin kişiden fazla, her tarafı tahrip ederek, sağı solu yıkarak, en son geliyorlar, geldikleri yer zaten onlardan ileri geçemiyorlar. Orada tıkanınca bir daha silaha davranıyorlar" ifadelerini kullandı.
- "Ailenin devletle, milletle hiçbir sıkıntısı yok"
Aileye taziye ziyaretinde bulunan Alucra Kaymakamı Hacı Arslan Uzan ise Alucralıların devletine, milletine sonuna kadar bağlı insanlar olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Ben iki buçuk yıldır burada görev yapıyorum. İstanbul'daki Alucralıları çok yakın tanıyoruz, buradakileri de tanıyoruz. Herhangi bir şekilde taşkınlığa mahal verecek, kargaşadan nemalanacak insanlar değil bu insanlar. Kesinlikle bu aileyi de çok yakından tanıyoruz, hiçbir sıkıntımız yok devlet, millet olarak. İnşallah bugün sağ salim cuma namazına müteakip cenazemizi defnedeceğiz, arkasından hayır dualarıyla yad edeceğiz. Ailemizin acısını paylaşacağız, bu noktada devlet olarak yanlarındayız."
Öte yandan, ilçe merkezinde cenazenin getirilişinden sonra toplanan bir grup, zaman zaman yürüyüş yaparak Burak Can Karamanoğlu'nun silahla vurularak hayatını kaybetmesini protesto ediyor. Grup üyeleri, Türk bayraklarının yanı sıra üzerlerinde "Alucra şehidine ağlıyor", "Şerefsizce yüzünü kapatıp polise taş atmadın, mahalleni korumak için şehit oldun", "Ruhun şad olsun şehidimiz" yazılı dövizler taşıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER