ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 22:14

Beyin ölümü gerçekleşen hamile kadının ''fişi çekildi''


ABD'nin Teksas eyaletindeki hastanede beyin ölümü gerçekleşen hamile kadının ''fişi çekildi''.

Ailesi, beyin ölümü gerçekleşen Marlise Munoz'un yaşam destek ünitesinden çıkarıldığını, cenazesinin eşine teslim edildiğini belirtti.

Munoz'un kaldırıldığı John Peter Smith Hastanesinin sözcüsü J.R. Labbe, kısa süre önce, hastanenin mahkeme kararına uyduğunu ve kadının yaşam destek ünitesinden çıkarılacağını duyurmuştu.

14 haftalık hamile Munoz (33), 26 Kasım 2013'te, akciğer embolisi nedeniyle evde yere yığılmış ve bilincini yitirmiş halde eşi Erick Munoz tarafından bulunmuştu.

Hastaneye kaldırılan Munoz'un kısa süre sonra beyin ölümü gerçekleşmişti. Ancak Teksas yasaları ''doğmamış bebeğin haklarının korunması'' amacıyla bebek doğana dek annenin yaşam destek ünitesine bağlı kalmasını hükmettiğinden hastane yönetimi ailenin ''fişin çekilmesi'' yönündeki talebini reddetmişti.

Erick Munoz, yaşam destek ünitesinin bebeğe zarar verdiğini ve eşinin kendisine ve babasına ''beyin ölümü gerçekleşirse fişimi çekin'' dediğini savunarak mahkemeye başvurmuştu.

Yargıç R.H. Wallace, önceki gün, ''fişin çekilmesi'' yönünde karar vermiş ve hastane yöneticilerine kararı yerine getirmek için yarın akşama kadar süre tanımıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER