ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 12:39

Beyin felçli oğlu için kanserle savaşıyor


Kanser hastası Necla Erökten, serebral palsili (beyin felçli) oğlu Kaan Erökten (20) için hastalıkla mücadelesinde iki kat fazla gayret gösteriyor.
     Doğumu sırasında yaklaşık 2,5 saniye beynine oksijen gitmediğinden engelli olan Kaan'ın hayata tunabilmesi için çabalarken, geçen yıl yumuşak doku kanserine yakalanan Erökten, şimdi hem kendi hem de Kaan için mücadele veriyor.
     Kaan'ın özenli bir bakıma ihtiyaç duyması anne Erökten'e, kanseri yenmek için ayrı bir motivasyon sağlıyor.
     Erökten, AA muhabirine, meslek lisesinde okuyan Kaan'ın engeli nedeniyle kendi başına hareket edemediğini belirterek, kendisine ihtiyacı olduğunu söyledi.
     Kanser hastası olduğunu öğrendiğinde, ilk olarak oğlunun geleceğini düşündüğünü anlatan Erökten, onun için hastalıkla mücadele etmeye karar verdiğini, birlikte daha uzun yıllar yaşayabilmek için çaba sarf ettiğini dile getirdi.
     Geçen yıl başlayan tedavisinin, oğlundan aldığı enerjinin de etkisiyle olumlu seyrettiğini belirten Erökten, kanser de erken teşhis kadar moral yüksekliği ve olumlu bakış açısının da tedaviyi etkilediğinin altını çizdi. Erökten, "Test sonuçları iyi çıktığı için çok mutluyum. Oğlumu düşünerek moralimi yüksek tutuyorum" dedi.
     Oğlunun engelinin hiçbir zaman hayata küsmelerine neden olmadığını ifade eden Erökten, "Aksine hayata 4 elle sarıldık. Kanser olduğumu öğrendiğinde de Kaan karamsarlığa kapılmadı. Birlikte azimle mücadele ediyoruz" diye konuştu.
     Erökten, yaklaşan Anneler Gününü de anımsatarak, kendisi için en büyük armağanın Kaan'ın mutluluğu ve hayatını kendi başına sürdürebildiğini görmek olduğunu söyledi.
    
     -"Her çocuğun konuşamasa bile okuma kabiliyeti vardır"-
    
     Erökten, engelli çocuklarda eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Kimse çocuğum okuyamaz demesin, her çocuğun konuşamasa bile okuma kabiliyeti vardır. Bizim gibi özel çocukları olan annelerden isteğim, çocuklarının hep yanında olmaları, onları hiç soyutlamadan topluma kazandırmalarıdır. Bunun için çocuklarını okula götürsünler. Dış toplumla iletişim kurmalarını sağlasınlar. Yoksa çocuklar içine kapanırlar" değerlendirmesinde bulundu.
     Şehirlerin engellilere göre düzenlenmediğinden yakınarak, engellilerin kendi başlarına yaşamalarının zorluğuna değinen Erökten, yetkililerden engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak önlemleri hızla almalarını istedi.
    
     -"Bir anne vardır, bir de özel anne vardır"-
    
     Erökten'in serebral palsili oğlu Kaan da annesinin kanserle mücadelesine destek olduğunu, bunun yanında kendisi için sarf ettiği çabayı da sevgiyle izlediğini söyledi.
     Kaan Erökten, "Bir anne vardır, bir de özel anne vardır. Bu dünyada özel anne dediğimiz şey, 24 saatini bir engelliyle paylaşandır. Bu anneler, gece bazen uyumaz, bazen yemez, bazen içmez. Bunun için annelerimizin hepsi özeldir ama engelli çocuk sahibi anneler daha da özeldir" dedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER