ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ocak 2014 Cuma 12:56

Bey Sarayı günyüzüne çıkarılacak

Bey Sarayı günyüzüne çıkarılacak


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Bursa´nın 2300 yıl önceki halinin ortaya çıkartılmasına yönelik çalışmalarda sona gelindi. Şehrin 6 kapısından 4´ündeki rekonstrüksiyon işlemlerinin tamamlandığını, diğer 2 kapıdaki işlemlerin ise sürdüğünü kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "2300 yıl önceki Bursa Kalesi ve Osmanlı döneminde inşa edilen Bey Sarayı tamamen belirdiğinde, Bursalılar ve turistler zaman tünelinde keyifli bir tarih yolculuğuna çıkacak." dedi.

    Başkan Altepe, Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte Bursa´nın 2300 yıllık surlarına ev sahipliği yapan Tophane sırtlarında ve şu anda Bursa Orduevi sınırları içerisinde yer alan, Fatih Sultan Mehmet Han´ın doğduğu ev olarak rivayet edilen Bey Sarayı kalıntılarında incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi ve kültürel miras çalışmalarında hızla yol aldıklarını, bu kapsamda yaptıkları çalışmaların en önemlilerinden birinin de 2300 yıllık Bursa surları olduğunu belirten Başkan Altepe, "Osmanlı ve önceki dönemlerin yerleşim alanı olan sur bölgesinde, surları ve kale burçlarını ortaya çıkartan çalışmalarda neredeyse sona geldik. Toplam uzunluğu 3400 metre olan surlarımızın önemli bir bölümünü ihya ettik. 6 kapımızdan 4´ü belirdi, diğer 2 kapıda çalışmalar sürüyor." diye konuştu.

    Bir yandan surları tekrar işlevsellendirdiklerini diğer yandan da sur projesinin asıl hedefi olan Bey Sarayı´nın asıl haliyle günlük hayata kazandırılması konusundaki faaliyetlere yoğunlaştıklarını ifade eden Başkan Altepe şunları kaydetti: "Bey Sarayı´ndan günümüze sadece tek duvar, doğudaki saat kulesine bakan duvar kaldı. Onun önünde, sarayın köşesi olan kulemiz yüzyıllar sonra tekrar inşa edildi. Bu kule, aynı zamanda kaleyi koruyan kulelerden biri. Bursa surlarının kuzeydoğusunda yer alan burçlardaki çalışmalar ise sürüyor. Yolları, bağlantıları, tahkimatıyla birlikte her şey tekrar yerli yerine yerleştirilmiş olacak. Çalışmalar tamamlandığında, burası çok farklı bir görüntüye sahip olacak."

    Bursa surları ve Bey Sarayı'yla ilgili faaliyetler sürerken sarayın burçlarıyla ilgili imalatların da hızlı bir şekilde gerçekleştirildiğini vurgulayan Başkan Altepe, "Önümüzdeki günlerde burada çok farklı görüntüleri elde etmiş olacağız. Bursa’mızın orijinal hali, 2300 yıl önceki Bursa´nın bile tüm izleri ortaya çıkartılmış olacak" açıklamasında bulundu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER