ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 17:14

BEÜ Hedef 25 Kulübü, birinci

BEÜ Hedef 25 Kulübü, birinci


Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Hedef 25 Kulübü Kızılay Ulusal Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 10 -14 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen 13 Bölge Kan Merkezi arasında düzenlenen yılın slogan ve afiş yarışmasında birinci oldu.

60 üniversiteden 120 öğrencinin katıldığı çalıştaya Bitlis Eren Üniversiteni temsilen Hakan İşçimen ve Haluk Çetiner katıldı. Antalya Kemer’de gerçekleştirilen ve üç gün süren çalıştayda öğrencilere "Güvenli Kan Temini Projes", kanın yapısı ve görevleri, bağışlanan kanlara uygulanan işlemler ve testler, kampanya oluşturma yöntemi ve üniversitelerde Hedef 25 kulüplerinin yapılanması konularında eğitim verildi.

Geçtiğimiz yılki çalıştayda Türkiye genelindeki üniversiteler için toplam 75 bin ünite kan bağışı hedeflenmişken, kampanyalar ile 105 bin ünite kan bağışı toplanmış olduğuda belirtildi. Ayrıca eğitimin son gününde her yıl olduğu gibi bu yılda 13 bölge kan merkezi arasında düzenlenen yılın slogan ve afiş yarışmasında Van Kan Merkezine bağlı Bitlis Eren, Muş Alparslan ve Iğdır Üniversiteleri birinciliği paylaştı.

Bitlis Eren Üniversitesi Hedef 25 Kulübü Başkanı Hakan İşçimen, "Hedef 25 projesinde olduğu gibi Bitlis Eren Üniversitesi Hedef 25 Kulübümüzün çalışmasının temelinde de kan bağışını ve kan bağışı bilincinin arttırılması yatıyorsa da, amacımız sağlıklı bireylerin yetişmesi, öğrencilerimizin bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmasını sağlamaktır. Üniversite gençleri arasında düzenli kan bağışçılarının sayısının artmasıyla enfeksiyon riski de yıldan yıla düşmektedir. Güvenli kan konusunda gençler bilinçlendirilirken, aynı zamanda bulaşıcı enfeksiyon risklerinin de en aza indirgenmesi mümkün. Bu da Hedef 25 Çalıştaylarında ve Üniversitemizde verilen eğitimler sayesinde olmaktadır. Hedef 25 Projesi bu yönüyle de çok önemlidir. Bizler, BEÜ Hedef 25 Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Feyza Nazik hocamızın önderliğinde aldığımız bu eğitimlerle üniversitemizde ve ilimizde kan bağışının önemi vurgulamakta ve sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi gayretindeyiz. Ayrıca bu yıl planladığımız kan bağışı kampanyalarının yanısıra öğrenci arkadaşlarımıza vereceğimiz konferanslarla kişisel gelişimlerine destek sağlamış olacağız. Bizler BEÜ Hedef 25 kulübü olarak tüm öğretmen ve arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER