ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:59

Beşir Atalay'ın açıklamaları


 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Suriye'de Devlet Başkanı'nın ve rejimin alanı çok daralmış durumda. Vatandaşıyla bu kadar çatışma içinde olan bir sistemin yaşaması mümkün değil. İnşallah artık sona gelir ve bu insanlar da kendi ülkelerine döner diye bekliyoruz'' dedi.
     Atalay, partisinin Kırıkkale İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, dün Ankara'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden temsilcilerin katılımıyla toplantı düzenlendiğini hatırlattı.
     Toplantıda, temsilcilerin dinlendiğini belirten Atalay, şöyle devam etti:
     ''Milletvekillerimizin tespitlerini, il başkanlarımızın tespitlerini, kimi beklentileri, kimi teklifleri herkes rahatça konuşuyor. İstişare toplantılarımızın özelliği şu, her düşünce orada konuşulur, herkes düşündüğünü söyler. Genelde parti olarak usulümüz odur. İçerideki toplantılarda herkes her şeyi söylesin ama tabii ki biz bir partiyiz. Dışarıya karşı uyumlu bir söylem gerekir. Onu önemsiyoruz. Başbakanımız da değerlendirmesinde, ele alınan konularla ilgili düşüncelerini ifade etti. Söylem birliğine dikkati çekti. Verimli bir toplantıydı. Özellikle yürüttüğüm konularla ilgili boyutu olduğu için böyle bir toplantıdan çok memnun oldum. Bu toplantıyı Başbakanımız diğer bölgelerle de yapacak. Yani sadece Güneydoğu değil.''
    
     -Suriye'den gelen sığınmacılar-
    
     Atalay, Suriye'de büyük bir çatışma ortamı ve iç mücadele olduğuna dikkati çekerek, muhaliflerin kazandığı mevzi ve zeminin giderek arttığını kaydetti.
     Ülkede halen rejime bağlı güçlerin özellikle havadan, uçakla bombardımanlarının devam ettiğini dile getiren Atalay, orada her gün ölümlerin yaşandığını, bu zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan insanların olduğunu söyledi.
     Bu sayının şu anda 140 bini bulduğunu vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:
     ''Bu sayı artmış oldu. Güneydoğu ve güney illerimizde, Suriye'ye komşu illerimizde şu anda çokça çadır kentimiz, konteyner kentimiz var. O kamplarda organizasyonumuz çok başarılı yürüyor. İki haftada bir bu konuyla ilgili tüm görevlileri topluyorum. Orada bir sorun yok. Tedbiren yeni iki konteyner kent kuruyoruz. Van'daki konteynerler boşaldı. Orada kalıcı konutları teslim ettik. Oradaki konteynerlerin bir kısmını buraya taşıyarak yeni kentler oluşturuyoruz. Çalışmalar çok organize. Artık arkadaşlarımız da tecrübe kazandı. Disiplinli bir şekilde yürüyor. Çok acılar çekmiş, adeta travma yaşamış bir topluluk. 140 bin kişi, kolay değil. Bir şehrin nüfusu kadar.''
     Atalay, bunların barınması, beslenmesi, sağlık hizmetleri, okul çağındaki tüm çocuklara eğitim verilmesi gibi işin her boyutu düşünülerek yapıldığını dile getirerek, bunun uluslararası camianın takdir ettiği bir çalışma olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin burada ciddi bir masraf ve harcama yaptığını anlatan Atalay, ''Türkiye her zaman bunu yapmıştır. Birleşmiş Milletler'den belli bir destek geliyor. O biraz daha artarak devam edecek. Suriye'de Devlet Başkanı'nın ve rejimin alanı, çok daralmış durumda. Vatandaşıyla bu kadar çatışma içinde olan bir sistemin yaşaması mümkün değil. İnşallah artık sona gelir ve bu insanlar da kendi ülkelerine döner diye bekliyoruz'' şeklinde konuştu.
    
     -''AB sürecimizi tekrar canlandıracağız''-
    
     Atalay, AB ile ilişkilerde, 1 Temmuz'da başlayan 6 aylık Kıbrıs Rum Kesimi'nin Dönem Başkanlığı sürecinde ciddi bir durgunluk yaşandığını, pek çok çalışmanın askıya alındığını belirterek, AB Dönem Başkanlığı'nın 1 Ocak 2013'te İrlanda Cumhuriyeti'ne geçeceğini hatırlattı.
     İrlanda ile çok hızlı bir dönemi başlatacaklarına vurgu yapan Atalay, hazırlıkların sürdüğünü, son dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya ve İspanya'ya iki önemli ziyaret gerçekleştirdiğini bildirdi.
     Atalay, Almanya'daki programda önemli mesajların verildiğini kaydederek, ''Türkiye, AB ile ilgili kararlılığını bir kez daha orada teyit etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu yönde olumlu mesajlar verdi. Daha sonra İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşüldü. İspanya, Türkiye'nin AB sürecine en çok destek veren ülkelerden biri. O ziyarette de bu konu ön plana çıktı'' ifadesini kullandı.
     Fransa'nın tavrında çok büyük değişikliklerin bulunduğunu, Cumhurbaşkanı François Hollande'nin seçildikten sonra orada da Türkiye'ye çok sıcak mesajlar verdiğini belirten Atalay, yıllar sonra ilk kez bir Fransa Cumhurbaşkanının, ilkbahara doğru Türkiye'ye geleceğini kaydetti.
     Atalay, böyle bir ziyaret hazırlığının olduğunu dile getirerek, ''Tüm bunlar, bir süre durgunluk yaşadığımız, çoğu da Kıbrıs ve siyasi nedenlerle durgunluk yaşadığımız AB konusunda yeniden canlanma dönemine giriyoruz. Bunu önemli görüyoruz. Şubat ayında yine Başbakanımızın Viyana ziyareti olacak. Yine o günlerde Almanya Başbakanı, Türkiye'ye gelecek. Avrupa ile ciddi hızlı bir trafiğimiz olacak ve bu süreçte de AB sürecimizi tekrar canlandıracağız'' dedi.
     8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili soruşturmaya da değinen Atalay, bunun teknik bir konu olduğuna işaret ederek, ''Adli Tıp ne diyorsa o olacaktır. O teknik bir konu. Bizim bir değerlendirme yapmamız çok gerekli değildir'' şeklinde konuştu.
    
     -''Mühimmat ve Silah Organize Sanayi Bölgesi'' çalışmaları-
    
     Kırıkkale'deki yatırımlar hakkında bilgi veren Atalay, yeni adliye sarayı inşası ve tuz tesisi yatırımı için çalışma başlatıldığını bildirdi.
     Mühimmat ve Silah Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karar verdiklerini hatırlatan Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Kırıkkale'nin, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın, MKE'nin, bu 3 ortaklığın yürüteceği kuracağı bir sanayi bölgesi. MKE'nin Barut Fabrikası'na ait bir arazide kurulacak. Orada MKE ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın kurucu ve işletici olmasının şöyle faydası var, bunların olması özel sektörün buraya gelmesine teşvik sağlayacaktır. Biz bunu önemsiyoruz. Yazışmalar sürüyor. 600 dönüm araziyi Bakanlar Kurulu kararıyla tahsis edeceğiz. İlk kez böyle bir organize sanayi bölgesi kurulmuş olacak.
     İhtisas Hastanesi ve Üniversite Hastanesi'nin açılması yönünde de çabalarımız sürüyor. Ödeneklerde sıkıntı yok. Üniversite Hastanesi ile ilgili yeni ödenek tahsis ettik. İkisinin de hemen hemen aynı zamanlarda açılacağını düşünüyoruz. Kırıkkale sağlık bakımından özel bir konuma gelecek.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER