ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 13:50

Besicileri dolandıran 17 kişi ağır cezada yargılanacak


Yargıtay, Kars’ta örgüt kurup, hayvan alım satımı yapanları dolandıran 17 kişinin ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına karar verdi.

    Kars’a hayvan alım satımı için gelen birçok kişiyi dolandırdıkları gerekçesiyle haklarında iddianame hazırlanan 17 sanık bir yıl önce Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Mahkeme sanıkların dolandırıcılık suçunu örgütlü işlemediği yönünde karar vererek sanıkların örgütlü dolandırıcılık suçundan beraat ettirdi. Kars 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen davada mahkeme suçun örgütlü dolandırıcılık olduğunu belirterek uyuşmazlık gerekçesiyle Yargıtay’a başvurdu.

    Davayı inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dolandırıcılık ve tehdit suçlarından sanık Zülfali Karakoç ve suç ortaklarının yapılan yargılanmaları sırasında Kars 2. Asliye Ceza Mahkemesi'yle Erzurum 2. Ağır (CMK’nın 250. Maddesiyle görevli) Ceza Mahkemesi arasında oluşan olumsuz görev uyuşmazlığının giderilmesi ve yargı yerinin belirlenmesi istemiyle gönderilen dosyayla ilgili kararını verdi.

    Buna göre incelenen dosya içeriğine, sanıkların üzerine atılan suçların niteliğine, iddianamede olayın anlatılış biçimine ve Kars 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararındaki gerekçeye göre, yerinde görülmeyen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararının kaldırılmasına, dosyanın mahalline gönderilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na tevdiine oy birliğiyle karar verildi

    DOLANDIRICILAR EĞLENCENİN HESABINI MAĞDURLARA ÖDETİRMİŞ

    Hayvan alım satımı yapanların dolandıran örgütün mağdurları hem satın aldıkları mallarını alamamış hem de paralarını. Mağdurlar dolandırıcılar tarafından gazinolara götürülüp eğlence hesapları da kendilerine ödettirilmişti.

    Orhan Sürer ve Fatih Yaylı, Turhal'da hayvancılık işiyle uğraşan R.Ş. ile birlikte Kars'a gidip canlı hayvan almak istedi. Ancak şahıslar organize suç örgütü tarafından dolandırıldı. İddiaya göre, Kars'ın Göle ilçesinin Çoban köyünde hayvan satın alan vatandaşlar, ödediği kaparoya rağmen hayvanlarını alamadı. Sürer, ifadesinde 85 bin lira dolandırıldığını söyledi. 30 bin lira dolandırıldığını iddia eden Yaylı ise bu paradan sadece 300 lirasını geri alabildiğini, bu şekilde hem paralarını hem de hayvanları alamadan Tokat'a geri döndüklerini dile getirdi.

    Cevdet Bekirhan, Feyyaz Bekirhan, Zülfali Karakoç, Tekin Gürbulak, Taner Özekinci, Şemistan Kabak, Nusreddin Kazkurt, Nevzat Karakoç, Kıyasettin Koyuncu, Harun Aydın, Halis Yurtsever, Eyüp Acay, Erkan Karakoç, Çetin İlbeyi, Cevdet Çakas ve Adem Mehmetoğlu'nun yargılandığı dolandırıcılık davası Mart’ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER