ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 18:16

"Beş senede 23 büyükelçi atadık"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Afrika'ya büyük önem verdiğini, son 5 yıldabu kıtada 23 büyükelçilik açmasının da bunun göstergesi olduğunu söyledi.
    
Cezayir'de resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Cezayirli gazeteciler ve yazarlarla bir araya geldi.
    
Türkiye'nin son 5 yılda Afrika bölgesine büyük önem verdiğini belirten Davutoğlu, bu dönemde söz konusu bölgede 23 büyükelçilik açılmasının bunun göstergesi olduğunu belirtti. Davutoğlu, ''5 sene önce Türkiye'nin Afrika'da 12 büyükelçiliği vardı. Şimdi 35 büyükelçiliğimiz var'' dedi.
    
Bölgesinde stratejik bir aktör olan Cezayir'i, Türkiye'nin Afrika'ya açılan kapısı olarak gördüklerini vurgulayan Davutoğlu, Cezayir Enerji Bakanı Yusuf Yusufi ile dünkü görüşmesinin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.
    
Davutoğlu, Yusufi'yle görüşmesinde enerji alanında işbirliği konularının ele alındığıne değinerek, taraflar arasında 1994'te imzalanan ve 2014'te süresi sona erecek 4 milyar metreküplük doğalgaz anlaşmasının yenilenmesi için müzakerelerin devam ettiğini söyledi.
    
Yusufi'yle bir araya geldiğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la da telefonda görüştüğünü dile getiren Davutoğlu, müzakerelerin tamamlanması için Yıldız'ın Cezayir'i ziyaret etmesinde mutabık kaldıklarını bildirdi.
    
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile görüşerek Cezayir'deki temaslarını sonlandıracağı kaydedildi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER