ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 11:25

Berlin’de onlarca yeni okul binasına ihtiyaç var


Almanya'nın başkent Berlin ilkokullarında önümüzdeki 8 yıl içinde 7 bin 488 öğrencinin açıkta kalacağı belirtildi. Belediyenin planlamasında 5 yeni okul binası ve 15 konteyner olmasına rağmen bunun yetmeyeceği, bu proje haricinde daha 5 okula ihtiyaç duyulacağı bildirildi.

Konuyla ilgili Berlin Eğitim Bakanlığı detaylı bir plan yaparak hangi semtlerde okula ihtiyaç duyulduğunu ve ders yapılması için 2017’ye kadar ne kadar konteyner veya okul sınıfların yapılması gerektiğini araştırdı.

Okul Geliştirme Planı Dairesi 20 kadar okula ihtiyaç duyulduğunu belirtirken, sadece dört tane paralel sınıfın ders göreceği iki okul binası inşa edilecek.

Berlin Eğitim Bakanı Sandra Scheeres, Gymnasium öğrencilerinde bir artış yaşanmayacağını belirtirken, ihtiyacın özellikle ilkokulda olduğunu kaydetti. En çok Lichtenberg semtinde 3 bin 500 öğrencilik ilkokula ihtiyaç duyuluyor. Semte önümüzdeki yıldan itibaren 5 konteyner verilmesi planlanırken 2017 yılından sonra da yeni okul planları düşünülüyor.

Berlin’de Lichtenberg’den sonra Marzahn-Hellersdorf, Pankow, Mitte, Spandau ve Reinickendorf’ta da okula ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Kurulacak yeni okullar için Reinickendorf Belediye Üyesi Katrin Schultze-Berndt (CDU) “Reinickendorf’ta bize bir yeni ilkokul verilecek. Ancak planlama bürokrasi işlerinden dolayı o kadar uzun sürüyor ki, o arada komple bir nesil ilkokul çağını geçiyor.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER