ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 22:14

Berkin Elvan'ın ölümü


Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenaze töreninin ardından, Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine Taksim Meydanı'nda toplanmak isteyen gruplara müdahale edildi.
Berkin Elvan'ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından kortejden ayrılarak Taksim Meydanı'na gelen gruptakiler, çeşitli sloganlar attı. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan grubu, Çevik Kuvvet ekipleri kalkanlarla uzaklaştırdı. Daha sonra İstiklal Caddesi'ne çıkan, ara sokaklarda yeniden bir araya gelerek, polise taş atan gruptakilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu. Müdahale üzerine dağılan gruplar, ara sokaklarda yeniden toplanarak eylemlerini sürdürüyor. Grupların bazı sokaklarda kurduğu barikatlar ise polis tarafından kaldırıldı.
Olaylar nedeniyle İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı çevresindeki iş yerleri kapandı. Bazı iş yerlerinin camlarının kırıldığı görüldü. Polis, bazı eylemcileri gözaltına aldı.
Şişli'de Ergenekon Caddesi ile Bozkurt Caddesi'nin kesiştiği noktada toplanan bir grup, söktüğü sokak lambalarının direkleri, yön levhaları, bazı dükkanların tezgahları, çevredeki lokantaların masa ve sandalyeleri ile yola barikat kurdu. Barikatın bulunduğu noktalarda ateş yakan eylemciler, polise taş, bilye ve havai fişek attı.
Bunun üzerine olay yerine gelen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) barikatlarda yakılan ateşi söndürdü. Polis ekipleri, park halindeki otomobillerin zarar görmemesi için barikatları elleriyle kaldırdı.
Bu arada, Kurtuluş Caddesi'nde de bazı bankaların şubelerinin camlarını ve kapılarını kıran eylemciler, ATM cihazlarına da zarar verdi. Bir banka şubesindeki para kasasının açık ve içinin boş olduğu görüldü. Banka şubesinin müdürü ve güvenlik görevlileri olay yerine geldi. Medya mensuplarının dışarı çıkarılmasının ardından, şube müdürü ve güvenlik görevlilerinin banka şubesindeki incelemeleri sürüyor.
Kurtuluş Caddesi'ndeki AK Parti seçim irtibat bürosunun kepenklerini kırarak içeri giren eylemciler, bürodaki mobilyalara zarar verdikten sonra bazı malzemeleri dışarı çıkararak ateşe verdi. Polisin eylemcileri bölgeden uzaklaştırmasının ardından olay yerine gelen itfaiye, büro önündeki ateşi söndürdü.
Eylemciler, bazı iş yerlerinin de camlarını kırdı. Gruptakiler, banka duvarına sprey boyalarla yazı yazdı. Gruptakilere, evlerin pencerelerine çıkan bazı kişiler de tencere çalarak destek verdi.
Ara sokaklarda bekleyişini sürdüren gruptakiler, zaman zaman polise taş, bilye ve havai fişek atmaya devam ediyor.
Kadıköy'de Bahariye Caddesi ve Rıhtım Caddesi'nden çeşitli sloganlar atarak yürüyen grup, Altıyol Meydanı'nda toplandı. Gruptakiler Altıyol Meydanı'nda da bir süre daha slogan attıktan sonra Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden AK Parti ilçe binasına yürümek istedi.
Polisin uyarısına taşla karşılık veren gruba, müdahale edildi. Müdahale üzerine gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER