ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 19:22

Berkin Elvan'ın ölümü


İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralandıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Trabzon, Rize, Kütahya, Adıyaman, Uşak, Afyonkarahisar, Düzce ve Sakarya'da gösteriler yapıldı.
Trabzon'da PTT İl Müdürlüğü önünde toplanan ve kendilerini "Liseli Genç Umut" olarak adlandıran grup, "15'inde bir fidan Berkin Elvan" yazılı dövizlerle bir süre hükümet aleyhine slogan attı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Damla Kenanoğlu, Berkin Elvan için bir araya geldiklerini belirterek, "Bizler bugün oyun arkadaşımızı, okul arkadaşımızı, sıra arkadaşımızı yıldızlara uğurluyoruz. Berkin öldü ama bizler onu okullarımızda, sınıflarımızda, sokaklarımızda yaşatmaya devam edeceğiz" dedi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Öğrenci Kolektifi tarafından düzenlenen gösteride ise yaklaşık 150 öğrenci İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden üniversite rektörlük binasına kadar yürüyüş yaptı.
Öğrenciler açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup, polisin uyarısı üzerine olaysız şekilde dağıldı. Basın açıklaması yapan gruplara, çevrede bulunan kimi vatandaşların tepki gösterdiği görüldü.
Rize'nin Pazar ilçesindeki Meydan Parkı'nda bir araya gelen grup ise oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıp, alandan ayrıldı.

- Kütahya

Kütahya'nın Simav ilçesinde, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Berkin Elvan için ekmek dağıttı.
TGB Simav Temsilcisi Mustafa Telimen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Berkin'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "Berkin için ne yapabiliriz' diye düşünürken 'ekmek dağıtalım' fikri gelişti. Üyeler arasında ve vatandaşlardan bir miktar para toplayıp 200 ekmek alıp dağıttık" dedi.

- Adıyaman

Adıyaman'da toplanan bir grup, basın açıklaması yaptı.
Demokrasi Parkı'nda toplanan, aralarında çeşitli sendikaların üyeleri ve öğrencilerin bulunduğu grup, hükümet aleyhine bir süre slogan attı.
Daha sonra gruptakiler adına açıklama yapan Emek Gençliği İl Yöneticisi Aynur Akbaba, Berkin'in uzun süre yoğun bakım ünitesinde hayat mücadelesi verdiğini ifade ederek, "O, Gezi direnişi ailesinin en küçüğüydü. 269 gün direndi, ancak kurtaramadık" dedi.
Açıklamanın ardından Gölbaşı Caddesi'nden AK Parti İl Başkanlığına kadar yürüyen grup, polisin uyarısının ardından olaysız dağıldı.

- Uşak

Uşak Üniversitesinde ve kent meydanında da gösteriler düzenlendi.
Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi Rektörlüğü önünde toplanan bir grup öğrenci, sloganlar eşliğinde ellerindeki dövizlerle yürüyüşe geçti. Kampüs içinde bir süre yürüyen grup açıklama yaptıktan sonra alandan ayrıldı.
Bazı siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları üyeleri de kent merkezinde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklaması okuyan Eğitim-Sen Şube Başkanı Burak Yavaş, Berkin Elvan'ın ölümüne neden olanların cezalandırılmasını istedi.

- Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da bir grup, oturma eylemi yaptı.
Eğitim-Sen Şube Başkanı Hüdaverdi Kılınç, Anıtpark'ta toplanan grup adına yaptığı açıklamada, polislerin attığı gaz bombasıyla yaralanan Berkin'in yaşam mücadelesini kaybettiğini belirterek, "Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, insani duygularını yitirmemiş herkesin, her ailenin umutla iyi haberlerini beklediği Berkin'in ölümü hepimizi üzdü" dedi.
Grup, oturma eyleminin ardından olaysız dağıldı.

- Düzce

Düzce'de Anıtpark Meydanı'nda toplanan grup basın açıklaması yaptı.
KESK üyeleri ve öğrenci topluluklarının oluşturduğu grup, ellerinde dövizlerle Spor Sokak'ta bir süre yürüdü. Hükümet aleyhine slogan atan gruptakiler, basın açıklamasının ardından alandan ayrıldı.

- Sakarya

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Leyla Ekmen Epözdemir, bütüncül çocuk politikası olmadığı müddetçe çocukların yaşam hakkını korumanın mümkün olmayacağını bildirdi.
Epözdemir, Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, çocuk ölümlerinin yaşamın en zor ve acı konulardan birisi olduğunu, Elvan'ın ölümüyle bir kez daha acıya boğulduklarını vurguladı.
Eğitim, sağlık gibi alanlarda kamu görevlilerinin ihmallerinin de sıklıkla çocukların ölümüne neden olduğunu vurgulayan Epözdemir, şunları kaydetti:
"Yaşam hakkının ihlali beslenme, barınma gibi sadece temel ihtiyaçların karşılanmamasıyla sınırlı bir çerçeve değildir. Yaşam hakkı, çocukların hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için gerekli olan sağlık, sosyal hizmet. sosyal yardım, eğitim ve adalet alanlarının bütüncül biçimde ve çocuk merkezli olarak yapılandırılmasını gerektirir.
Yaşam hakkı, temel hakların gerçekleşmesi için ön koşuldur. Ancak çocukların yaşam hak ihlalleri de göstermektedir ki 'Bütüncül çocuk politikası olmadığı müddetçe çocukların yaşam hakkını korumak mümkün olamayacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER