ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:50

Berberler yeni düzenlemeye tepkili

Berberler yeni düzenlemeye tepkili


Yeni İş Güvenliği Yasası’na göre 'tehlikeli meslek' sayıldıkları için doktor istihdam etmek zorunda olan kuaför ve berberler, yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Berber ve kuaförler, yeni düzenlemeye göre doktor istihdam etmelerinin istendiğini belirterek, "Biz karnımızı doyurmakta zorlanıyoruz. SGK primlerimizi yatıramıyoruz. Böyle bir şeyin altından kalkmamız mümkün değil." diyerek tepkilerini dile getirdi.

Yeni yasaya göre; jilet ve makas gibi kesici aletler kullanılması gerekçe gösterilerek berberlik ve kuaförlük 'tehlikeli meslek' sayıldı. Be nedenle her berber ve kuaför bir doktor istihdam edecek. Yasa, Türkiye’de olduğu gibi Afyonkarahisar’daki 350 berber ve kuaförü de kapsayacak. 22 yıllık berber Osman Çekmez, Türkiye’de öncelik olarak doktor kadrolarının çoğaltılması ve yerlerin doldurulması gerektiğine dikkat çekerek, işçi maaşı ve iş yeri kirasıyla boğuşan esnafın bir de doktor istihdam etmesi halinde birçok iş yerinin kapanmakla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Esnafın durumuna göre en az bir, iki genci çalıştırdığının ifade eden Çekmez, "Meslek hayatım boyunca bir iki defa hata yaptım. Bizler zaten çıraklıktan geldiğimiz için uygulamalı olarak kendimizi yetiştirerek bugünlere geliyoruz. Yasa kapsamında belki 10–15 berber ve kuaföre bir doktor çalıştırmış olsa belki olabilir. Ama bu durumda kesinlikle doktor istihdam edemeyiz." dedi. Çekmez, berber ve kuaförlerin zaten düzenli olarak sağlık kontrol ve muayenelerini yaptırdıklarını dile getirdi.

Afyon Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ahmet Tan, doktor bulundurmada ısrar edilmesinin esnaf açısından ciddi sıkıntı oluşturacağını söyledi. Tan, oda kayıtlı 350 üyenin bulunduğunu belirterek, üyelerine iş güvenliği konusunda çeşitli kurslarda eğitim aldıklarını belirtti. Kuaförlerde ecza dolabı bulundurma zorunluluğu ve olası yangın çıkma konusunda ikinci bir kapı olmasının mevzuatlarda yer aldığını söyleyen Tan, "Birçok kuaför bu kurallara göre iş yeri çalıştırıyor. Bunun yanında sağlık koşullarda ve hijyeni alet ve cihazla çalışmaktadırlar. Sık sık odamız tarafından da birçok kuaför denetleniyor. Doktorların kesin istihdam edilmesini gerektiren yasa çerçevesinde ise berber esnafı sıkıntıya girecektir." dedi.

Tan, esnafın ekonomik sıkıntısı içerisinde olduğunu, esnafın birçoğunun yanında devamlı eleman çalıştıramadığını anlattı. Tan, "İş hekimi bulundurması zordur. Esnaf SGK primlerini ödemekte zorlanıyor. Genellikle yanında çalıştırdığı insanları kar ortağına çalıştırıyor. Her iş yerine hekim uygulaması yerine belki 20–30 iş yerine bir hekim görevlendirilebilir." diye konuştu.

YASA NEYİ KAPSIYOR?

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre; çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan tüm işletmeler 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren bir iş güvenliği uzmanı, bir iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli ile anlaşmak zorunda. Hangi tehlike sınıfına dâhil olursa olsun bütün iş yerleri çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırmak, acil durum eylem planı yapmak ve iş yeri için risk değerlendirme raporunu yapmak ya da yaptırmakla mükellef kılınıyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER