ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 08:24

Berat Kandili'nde camiler doldu taştı

Berat Kandilinde camiler doldu taştı

Ramazan ayının müjdecisi olan ve Şaban ayının ondördüncü gecesini on beşinci gününe bağlayan Berat Kandili dolayısıyla camiler ibadet etmek isteyenlerle doldu, taştı.


Sabancı Merkez Camisi'nde Berat Kandili dolayısıyla düzenlenen programda dua edildi, mevlit okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sabancı Merkez Camisi'nde düzenlenen programda, kandillerin insanların arınması ve erdemli olması noktasında önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

İnsanların arzularından ve tutkularından arınması gerektiğini ifade eden Görmez, kandillerin her türlü kötülüklerden, şerden, zulüm ve haksızlıklardan uzak durmayı öğrettiğinin altını çizdi.

Görmez, Allah'ın kandillerde bağışlanma ve arınma beklediğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Mümin, karıncayı bile incitmez ama etrafımıza baktığımızda, İslam dünyasına baktığımızda, Müslümanların bundan ne kadar uzak kaldığını görüyoruz. Müslümanların birbirine karşı ne kadar şefkatsiz, acımasız hale geldiğine hepimiz şahit oluyoruz. Suriye'de, Irak'ta Müslümanlar birbirini katlediyor, neden? Çünkü Teberra'yı kaybettik, çünkü Tevella'yı kaybettik. Çünkü Allah'a dost olmaktan uzaklaştık. Bu vesileyle Berat Gecesi'nde milletçe dua edeceğiz. Musul'da beratını bekleyen kardeşlerimize Beraat Gecesi'nde Yüce Rabbimiz, sıhhat, afiyet içerisinde çocuklarına dönmeyi nasip etsin inşallah. Dualarımız onlarla, yeryüzünün neresinde olursa olsun zorda ve darda olan gözü yaşlı bir kardeşimiz varsa duamız onunla birlikte olacak."

Görmez'in konuşmasının ardından dua edildi, mevlit okundu.

Programa, Adana Valisi Mustafa Büyük ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve İl Müftüsü Arif Gökce de katıldı.

İstanbul'da Berat Kandili

Ramazan ayının müjdecisi kabul edilen Berat Kandili'nde vatandaşlar camilere akın etti.

Berat Kandili dolayısıyla Sultanahmet, Süleymaniye, Eyüp, Fatih ve Mimar Sinan camilerinin de aralarında bulunduğu pek çok camide mevlit okundu, dualar edildi.

Sultanahmet Camisi'ndeki mevlide katılan imam Hasan Kara, Berat Kandili hakkında vatandaşlara bilgiler verdi. Kara, Müslümanların Berat Kandili'ni kutladı.

Camilerde yaşanan yoğunluk nedeniyle çok sayıda vatandaş ibadetini cami avlularında yerine getirdi.

Kandil gecesine turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Selimiye Camisi'ne akın

Edirne'deki tarihi Selimiye Camisi, Berat Kandili'nde çevre illerden ve Batı Trakya'dan gelenlerle doldu taştı.

Yılın her günü birçok insanın ziyaret ettiği, Mimar Sinan'ın "ustalık" eserim dediği ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi'nde kandili geçirmek isteyen vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren camiyi doldurmaya başladı.

Edirnelilerin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelenler Selimiye Camisi'nde dua etti. Edirne'ye sabahın erken saatlerinde gelen vatandaşlar, kentteki tüm camileri ziyaret ettikten sonra akşam namazını Selimiye Camisi'nde kıldı.

Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu gecede İl Müftüsü Emrullah Üzüm vaaz verdi. Vaazın ardından yatsı namazı kılındı. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER