ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 13:32

''Benim Servisçim Sigara İçmiyor''


Türkiye Yeşilay Cemiyeti, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası işbirliğiyle okul servisi sürücülerinin hayatından tamamen sigarayı çıkarmayı teşvik etmek amacıyla ''Benim Servisçim Sigara İçmiyor'' kampanyası başlatıldı.
     Kampanyanın tanıtımı amacıyla Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen etkinlikle konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Türkiye'de her 6 dakikada bir kişinin sigaradan kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Gençlerin büyüklerinden ya da arkadaşlarından özenerek sigaraya başladıklarını ifade eden Deniz, öğrencilere rol model olan okul servisi sürücülerine yönelik kampanyanın bu nedenle çok önemli olduğunu dile getirdi.
     Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'deki sigarayla mücadele kampanyasını diğer ülkelere örnek gösterdiğini ve Türkiye'de sigara içen kişi sayısında düşüş yaşandığını kaydeden Deniz, ''Ancak yeterli mi- Elbette ki değil. El ele vererek sigaranın son molekülü tükenene kadar mücadelemizin devam etmesi gerekir'' diye konuştu.
     Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan sigarayla mücadele kampanyalarının Türkiye'de büyük kabul gördüğünü söyledi. Yıldız, Yeşilay'ın bu konudaki çalışmalarının çok önemli olduğunu ifade etti.
     Başta öğretmenler olmak üzere çocuklara örnek olacak kişilerin sigara içmemesini istediklerini dile getiren Yıldız, çocukların akademik başarıları kadar sağlıklı ve kaliteli yaşam becerilerinin artmasına da önem verdiklerini, bu nedenle de kampanyanın büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.
    
     -''Her türlü kötü alışkanlık köleliktir''-
    
     Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, her türlü kötü alışkanlık ve bağımlılığın bir türlü ''kölelik'' olduğunu kaydederek, cemiyetlerinin bu konuda bilinç oluşturmak amacıyla bir asırdır çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.
     Kötü alışkanlıkların önüne ancak el ele verilirse geçilebileceğini kaydeden Karaman, bu mücadelenin yasaklamaktan, korkutmaktan çok benimsetmek, sevdirmek, eğitmek ve bilinçlendirmek metotlarıyla başarılı olabileceğini söyledi. Projenin doğrudan doğruya çocukları hedef aldığını kaydeden Karaman, destek veren kuruluşlara teşekkür ederek, ''İnanıyoruz ki, servisçilik yapan ağabeylerini sabah akşam karşılarında gören çocuklarımız, onları doğru örnekler, doğru modeller olarak alacaktır. Onlar sigara içmeyen servisçiler olacak. Ne içeride ne dışarıda çocuklara bu kötü alışkanlıklarını göstermeyecekler ve bağımlılar da bırakacaklar'' diye konuştu.
     İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Hamza Öztürk, servis minibüsçülerinin araçlarında ve okul çevrelerinde sigara içmediklerini belirterek, kampanya ile sigara kullanan servis sürücülerine alışkanlıklarını tamamen bıraktırmayı amaçladıklarını dile getirdi.
     Öztürk, ''Taşıdığımız çocuklara örnek olmak için bundan sonra bizim servisçilerimiz sigara içmeyecek'' ifadelerini kullandı.
     Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, kampanya çerçevesinde hazırlanan stickerı çocuklarla bir minibüse yapıştırdı.
     Proje ile ilk etapta 13 bin servis minibüsüne ''Benim Servisçim Sigara İçmiyor'' mesajını veren stickerlar yapıştırılacak. Çocuklara rol model olan servis sürücülerinin, sigarayı tamamen bırakmaları teşvik edilecek. Projenin tüm ülkede yaygınlaştırılması da hedefleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER