ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:58

Belözoğlu hakkında açılan dava görülmeye başlandı


Futbolcu Emre Belözoğlu hakkında, futbolcu Didier Zokora'ya ''ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle'' 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda 17. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Belözoğlu ve avukatı mazeret bildirerek katılmadı.

Duruşmada müşteki Trabzonspor Kulübü Derneği ve Didier Zokora adına avukat Nusret Yılmaz hazır bulundu.

Duruşmada avukat Yılmaz, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, futbolcu Emre Belözoğlu için seyirden men cezası verilmesini talep eti.

Talebi değerlendiren mahkeme, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun ilgili maddesi gereği spor ile ilgili dosyaların Anadolu Adalet Sarayı 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görüldüğü kararına atıfta bulunarak dosya hakkında görevsizlik kararı verdi.

Duruşmanın bundan sonraki celseleri 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Müşteki tarafın avukatı Yılmaz'ın Belözoğlu hakkındaki talebini ise dosyanın görüleceği mahkeme karara bağlayacak.
   
Olayın geçmişi
    
15 Nisan 2012'de Spor Toto Süper Final Şampiyonluk grubu maçı oynandığı esnada Belözoğlu ile Trabzonspor futbolcusu Didier Zokora arasında sözlü tartışma yaşandı.

Maç bitiminde Zokora, tartışma sırasında Emre'nin kendisine ''ırkçı'' söylem anlamına gelen sözler sarf ettiğini iddia etti.

İddianamede ise Emre Belözoğlu'nun ''ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle'' Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunun 14/2. maddesi kapsamında 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istenildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER