ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 17:39

Belediye yol kenarındaki yamaçlara bitki ekimi yaptı

Belediye yol kenarındaki yamaçlara bitki ekimi yaptı


 Melikgazi Belediyesi, yol kenarında çirkin görünüm oluşturan yamaçlara bitki ekimi yaptı. Ekilen 4 çeşit bitki tohumu ile yamaçlarda oluşan rüzgar erozyonu önlenecek.

Melikgazi Belediye Başkanı Memdun Büyükkılıç, Bel-Sin Tınaztepe Mahallesi Kümeevler bölgesinde, önceki yıllarda 500 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldığını, bu bölgenin rüzgârları ile bu duvarın çevre kirliliğine sebep olmasından dolayı bitki ekimi gerçekleştirildiğini bildirdi.

Başkan Büyükkılıç, bölge toprağının ince mil olmasından dolayı rüzgârlı günlerde çevreyi tozdan kurtarmak için istinat duvarı inşa edildiğini, ancak duvarın görünümü ile görüntü kirliliğine sebep verdiğini hatırlattı. Büyükkılıç, 90 derece eğimli duvarı Melikgazi Belediyesi'nce yine bir ilk çalışma olarak sergilenen hidrosayding sistemi ile bitki örtüsü oluşturulduğunu belirtti. Hidrosayding sistemi ile 4 çeşit tohum bitkisinin yer aldığı tohum karışımın duvara yapıştırılması ile yeşil bir bitki örtüsünün duvarı kaplayacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti:

"Doğa ve çevre dostu bir belediye olarak yine bir ilk uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Tınaztepe Kümeevler bölgelisinde erozyona maruz kalan alana 500 metre uzunluğunda istinat duvarı inşa etmiştik. Ancak bu dev yapı görüntü ve çevre kirliliğine sebep oldu. Çünkü bölgenin doğal yapısına uymadı. Bu nedeni ile belediye olarak püskürtmeli ve yapıştırma yöntemi ile bitki tohumu duvarlara ekildi. Hidrosayding sistem ile 4 çeşit bitki tohumu duvara yapıştırıldı. 20 gün sulama ile bu taş duvar bitkilerin büyümesi ile yeşil bitki örtüsü ile örülmüş olacak. Bölge halkı hem tozdan kurtulacak hem de çevresi ile uyumlu yeşillendirilmiş bir alana sahip olacaktır. Bu uygulama duvar olan tüm alanlarda artırılarak uygulanacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER