ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:19

Belediye, Selimiye köyünün kültürel varlığını kent müzesinde sergileyecek

Belediye, Selimiye köyünün kültürel varlığını kent müzesinde sergileyecek


Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side Belediyesi, turizm beldesinde kuracağı 5 kent müzesiyle bölgenin tarihi ve kültürel mirasını sergileyecek. Side Belediyesi, turizm beldesinde ilk kent müzesi kurma çalışmasına Side'nin en eski ilkokulunu Milli Eğitim Bakanlığı'ndan tahsisini alarak başladı. Belediye, tarihi ilkokulda restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, açacakları kent müzeleriyle Side'yi kültür turizminde bir dünya markası haline getireceklerini söyledi. Antik dönemde, Side'nin sembolünün nar olduğunu belirten Uçar, narın da bolluk ve bereketi temsil ettiğini kaydetti.

Side'yi diğer turizm bölgelerinden ayıran en önemli şeyin içinde tarihi ve kültürel miras barındırması olduğunu anlatan Uçar, "Tarihte Side Pamfilya, bölgesinin en önemli deniz ticaret merkezi. Side'yi Side yapan en önemli etken tarihi ve kültürel kimliği. Side'de hayat varlığı Osmanlı Padişahı 2'nci Abdulhamid'in Girit Adası'ndan gelen göçmenlere Selimiye ismi ile köy kurmasıyla başlıyor. Side'de Selimiye köyünün kültür dokusu ve sivil mimarini simgeleyen 100 cumbalı Osmanlı evi var. Bu tarihi evlerimizin hepsi kültür mirası. Kuracağımız kent müzelerinde kültür mirası zenginliklerini sergileyeceğiz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER