ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 12:41

Belediye önünde kaçak kesime tepki gösterdiler


Batman’a bağlı İkiztepe Köyü’nde 32 dönüm arazi üstüne kurulan ve 6 milyon liraya mal olan İvme Et ve Entegre Tesisleri, kaçak hayvan kesimleri önlenemediği gerekçesiyle iflasın eşiğine geldi. Tesisin kaçak hayvan kesimleri yüzünden kapanacağını ileri süren tesis çalışanları soruna dikkat çekmek için belediye önünde kesim yaptı. Eylemden dolayı belediye önü adeta kan gölene döndü.

İlgili kurumların soruna duyarsız kalmasından yakınan tesis çalışanları belediye başkanı ile görüşmek istedi. Sorunlarına dikkat çekmek isteyen tesis çalışanları belediye yetkililerinin tavrına tepki gösterince kısa süreli gerginlik yaşandı. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından tesis çalışanları kaçak kesime yönelik tepkilerini göstermek için hayvanları belediye önünde kesti. Ard arda kesilen hayvanlar nedeniyle belediyenin önü kan gölüne döndü.

Belediye yetkilileri ile görüşüp sorunlarını anlatan çalışanlar eylemlerine son verdi. Gelen itfaiye ekipleri ise yolda adeta küçük bir göl oluşturan kanları temizledi.

Bünyelerinde kesimhane, canlı hayvan pazarı, kantar olduğunu belirten tesis işletmecisi Vahap Güner, “2 yıl önce kurduğumuz tesis Güneydoğu'nun en iyi tesisidir. Ama hayvan kesimleri hijyenik olmayan yerlerde yapılıyor. Batman'da tek ruhsatlı yer burası. Tesisi 80 personel ve 2 veterinerle açtık. Ama kaçak et kesimin önüne geçilmediği için buraya rağbet az oluyor. Şu an işçi sayımız 30'a düştü.” dedi.

Batman'da günlük, bin tane hayvan kesimi olması gerekirken bundan sadece tesislerine 30 tane küçükbaş, 8 tanede büyük baş hayvan kesimi yapılmakta olduğunu ifade eden Güner, “Yani bu demek oluyor ki Batman'ın yüzde 98'i merdiven altı, hijyenik olmayan sağlık koşullarına tamamen aykırı olan kesimler yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Yetkililere kaçak et kesiminin önüne geçmeleri için başvuruda bulunduklarını kaydeden Güner, “Belediye, tarım il müdürlüğü ve en sonunda valilik ile görüştük. Bize verdiği cevaplar ise 'ilgileniyoruz, görüşüyoruz, görüşmelere devam ediyoruz' gibi şeyler. Tesisimizi ilgisizlikten dolayı geçici süreyle kapatma kararını aldık.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER