ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:48

Belediye ekipleri kaçak binayı 3 günde yıkabildi

Belediye ekipleri kaçak binayı 3 günde yıkabildi


Erzurum merkez Yakutiye Belediyesi, mahkeme tarafından yıkılması yönünde karar alınan Bosna Caddesi üzerinde bulunan bir kooperatif inşaatının 154 metrekarelik bölümünü üç günlük bir çalışma sonucunda yıktı. Belediye ekipleri, önce tecavüzlü bulunan alanı binanın kalan bölümünden ayırdı, ardından makine yardımıyla tecavüzlü bölüm yerle bir edildi.

Yakutiye Belediyesi, 1999'da ruhsat başvurusu yapılan, ancak başka bir parsele tecavüzünden dolayı yapım ruhsatı verilmeyen binanın tecavüzlü kısmını yerle bir etti. Bosna caddesi üzerinde bulunan inşaat, komşu parselle olan tecavüzlü durumunu çözemediği için yapım ruhsatı alamamış bulunuyor. 10 yıldan fazla bir zamandır 2 katlı inşaat şeklinde bulunan binanın güvenlik testine tabi tutulduğunu belirten belediye yetkilileri, inşaatın mevcut haliyle güvenlik testini geçemediğini belirtiyorlar. Statik açıdan binanın röntgeninin çekildiğini belirten Belediye Başkanı Ali Korkut, "Alınan karot numuneleri binanın statik açıdan sorunlu olduğunu gösterdi. Kaçak kısımla ilgili de mahkeme kararı vardı. Belediye olarak mahkeme kararını yerine getirip yıktık. Ancak inşaat halindeki binanın kalan bölümünün de yıkılması gerekiyor. Çünkü statik açıdan sorunlu görünüyor. Biz kooperatif yetkililerini resmi yollardan uyardık, gerekli önlemlerin alınmasını istedik. Binanın yıkılması gerekiyor. Çünkü hiçbir şekilde mevcudun üzerine bir yük koyabilmek mümkün değil. İnşaatın yıkılarak yeniden yapılması gerekiyor. Mevcudun üzerine çıkılmasına biz izin vermeyin. Biran önce yıkılması için de ilgilileri uyardık." dedi.

Yakutiye Belediyesi yıkım ekipleri, 3 günlük bir çalışmanın ardından yıkımı tamamladılar. Yetkililer, öncelikle kaçak kısmın mevcuttan koparıldığını söylediler. Ana inşaat alanından koparılan bölüm bir kato yardımıyla yıkıldı. Ali Korkut, “Çok zor bir işlem yaptık. Tecavüzlü alanı, ana binadan el gücüyle ayırdık. Bu uzun zaman aldı. Ardından kato yardımıyla yıkım tamamlandı. Kar yağışı da çalışmalarımızı biraz geciktirdi. Karkas olarak 10 kışı geçirmiş bir bina var. Haliyle yıpranmış, taşıma sistemince ciddi sıkıntılar var. Performans testleri yapıldı. Statik açıdan sıkıntılı. Kooperatif yetkililerinin gerekli tedbirleri almaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER