ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 13:51

Belediye başkanların davası devam ediyor


Van'da aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 13 sanıklı duruşmaya bugün de devam edildi. 3 gündür süren KCK duruşmasında bugün sabah oturumunda yine iddianame tartışıldı. Özellikle iddianameye yazılan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın çıkan olaylarda molotof atılarak yakılan kamu binalarını söndürmeye giden itfaiye aracını durdurması tartışma konusu oldu. Başkan Bekir Kaya ve müdahil avukatlar görüntülerin montaj olduğunu ve yeniden izlenmesini talebinde bulundu.

Van'da 7 Haziran 2012 tarihinde KCK'ya yönelik yapılan operasyonda, aralarında Belediye Başkanı Bekir Kaya, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, BDP İl eski Başkanı Cüneyt Caniş, Van Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Güler'in de bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 10'u tutuklandı. Yapılan soruşturma sonrası KCK şüphelileri hakkında hazırlanan iddianameyle 'örgüt üyeliği' suçundan 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açılmıştı.

Dava için hazırlanan M Tipi Cezaevi'nin spor salonunda bugün duruşmanın üçüncü oturumu yapıldı. Duruşma saat 10.00'da başladı. Duruşmada yine iddianame üzerindeki tartışmalar sürdü. Bu arada bir iddia üzerine avukatlar söz aldı. Avukatlar 2011'de YSK'nın vetosunun protestoları sırasında çıkan olaylarda göstericilerin kamu binalarına molotof attığı ve bu sırada çıkan yangınları söndürmeye giden itfaiye aracını engellenmeye çalıştığı görüntüsünün montaj olduğunu iddia ettiler. Avukatların ardından Belediye Başkanı Bekir Kaya, bu suçlamayı kabul etmezken, montajın kimler tarafından yapıldığını ve kimler tarafından servis edildiğini bildiklerini söyledi. Daha sonra avukatlar da bu görüntülerin yeniden incelenmesini talep etti. Talebin ardından mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER