ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 17:44

Belçika Senatosu'ndan ilginç karar

Belçika Senatosundan ilginç karar

Senato'dan geçen yasa dini liderler tarafından tartışılıyor.


Bazı şartlara bağlı olmak kaydıyla çocuklara ötanazi hakkı tanıyan yasa önerisi, Belçika Senatosu'nda yapılan oylamada, 17'ye karşı 50 oyla kabul edildi.

Özellikle dini liderlerin yoğun şekilde muhalefet ettiği yasa önerisi, ötanazi talebinin çocuktan gelmesini ve bu talepte bulunurken çocuğun bilincinin yerinde olmasını şart koşuyor. Çocuğun ötanazinin ne olduğunun farkında olduğunun tespiti de bir başka şartı oluşturuyor.

Yasa tasarısı gereği, çocuğun tek taraflı talebi ötanazi için yeterli olmayacak. Ebeveynlerin de bu talebe onay vermesi gerekecek. Ötanazi talebinde bulunan çocuğun hastalığının tedavisinin olmaması, hastalığın son aşamasına gelinmiş olması, çocuğun yoğun acı çekiyor olması da ötanazinin uygulanması için tespit edilmesi gerekecek unsurlar arasında yer alıyor.

Senato'nun yasa tasarısını kabul etmesi, önerinin yasalaştığı anlamına gelmiyor. Senato tarafından kabul edilen metin, bu aşamadan sonra Federal Meclis'in ilgili komisyonlarına gönderilecek. Öneri hakkındaki nihai karar, komisyon aşamasından da geçmesi halinde, Federal Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak oylamada verilecek.

2002'den bu yana 18 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alan Belçika'da, 2012'de bu haktan yararlananların oranı 2011'e göre yüzde 25 artarak 1432'ye yükseldi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER