ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 03:18

Bekleyen yetki tespitlerinin 4'te biri sonuçlandırıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bekleyen 2 bin 61 yetki tespitinden 500'ünü verdi.

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından istatistiklerin yayımlanamaması nedeniyle şubat ayından beri bekleyen yetkileri vermek için çalışmalar hızlandırıldı.

382 bin işçiyi kapsayan 2 bin 61 yetki tespit başvurusu yapıldığını göz önüne alan Bakanlık, aylardır bekleyen işçilerin bir an evvel toplu sözleşme masasına oturabilmesi için hafta sonları da çalışma kararı aldı.

Öncelikli olarak çok sayıda işçinin örgütlü olduğu büyük işletmelere ait tespit başvurularını inceleyen Bakanlık, 1 haftada 150 bini aşkın işçiyi kapsayan 500 yetki tespitini verdi. Bakanlık, 1 hafta içinde de tüm yetki tespitlerini vermeyi amaçlıyor.

Yasal süre olan 6 gün içinde itiraz gelmemesi durumunda Bakanlıkça sendikalara kesin yetkiler verilecek ve yetki işlem prosedürü tamamlanmış olacak. Böylece sendikalar, işverenler ya da işveren sendikalarıyla toplu iş sözleşmesi masasına oturabilecek.
    
İşkolları Yönetmeliği hazırlanıyor
    
Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanunu'nun 4'üncü maddesi gereği çıkarılması gereken İşkolları Yönetmeliği tasarı taslağı hazırlanarak işçi ve işveren temsilcilerine gönderildi. Sosyal tarafların görüşlerini de dikkate alan Bakanlık, onların katılımıyla değerlendirme toplantısı yapacak.

Sendikaların hangi iş koluna girdiğini belirleyecek İşkolları Yönetmeliği'nin, 2013 yılı ocak istatistikleri yayımlanmadan önce yürürlüğe konulması planlanıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER