ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 16:23

Bediüzzaman'ın talebesi vefat etti

Bediüzzamanın talebesi vefat etti


Bediüzzaman Said Nursi'nin 13 yıl hizmetkârlığını ve talebeliğini yapan Ahmet Urfalı(89) Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde toprağa verildi.

Merkez Çarşı Camii'nde cuma namazı sonrasında kılınan cenaze namazına Urfalı'nın dostları ve sevenleri katıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı cenaze namazını Urfalı'nın oğlu Sait Urfalı kıldırdı. Helallik istenmesi ve duanın ardından omuzlarda taşınan Ahmet Urfalı, Emirdağ Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

VEFAT ETTİĞİ GÜN TORUNUNDAN EMİRDAĞ'I GEZDİRMESİNİ İSTEMİŞ

Ahmet Urfa’lının sevenlerinden Ahmet Altıntaş, Urfalı’nın ilminden ve feyzinden uzun yıllar istifade ettiklerini söyledi. Urfalı’nın vefatının ilçede derin bir üzüntüye neden olduğunu belirten Altıntaş, “ Bir döneminin son tanıklarından birisini daha ebedi istiratgahına uğurladık. Kendisinin sohbetlerine katılırdık. Bize şahit olduğu ve yaşadığı olayları da anlatırdı. Farz namazlarla birlikte, nafile namazlara ve tesbihata çok önem verirdi. Bize de tavsiye ederdi.” dedi. Altıntaş, Urfalı’nın vefat edeceği gün torunundan kendisini Emirdağ’ı gezdirmesini istediğini, torunun da bu istediğini yerine getirmesinden sonra oldukça mutlu olduğunu belirtti.

ÜSTAD'IN 13 YIL HİZMETİNDE BULUNMUŞ

Aslen Urfalı olan ve ailesiyle birlikte Emirdağ'da yaşayan Ahmet Urfalı, Said Nursi Hazretleri ile 1947 senesinde tanışmış ve o tarihten itibaren 1960 yılına kadar 13 yıl talebeliğinde ve hizmetinde bulunmuştu. 1948 senesinde Afyon hapishanesinde Said Nursi Hazretleri ve talebeleriyle birlikte hapis yatan Urfalı, daha sonrasında ömrünü iman ve Kuran hizmetine adamıştı. Urfalı, hizmeti süresince Emirdağ ve Isparta’da Bediüzzaman ile ilgili birçok olaya da şahit olmuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER