ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 10:35

Bediüzzaman'ın doğum tarihi resmi kayıtlara göre 1 Ocak 1872

Bediüzzamanın doğum tarihi resmi kayıtlara göre 1 Ocak 1872


 İslam alimi Bediüzzaman Sait Nursi Hazretleri'nin net olarak bilinmeyen doğum tarihi belgelere dayandırılarak ortaya konuldu. Yıllardır 5 Ocak - 12 Mart 1878 olarak bilinen doğum tarihinin 1 Ocak 1872 olduğu ortaya çıktı.

    Hizan Nüfus Müdürlüğü'nün arşivlerinden elde edilen belgeyle birlikte net doğum yılı tarihinin ortaya çıkmasıyla Sait Nursi’nin Bitlis’ten gitme yılları ve ölüm yılı da değişmiş olacak. En önemli bilgilerden biri ise Sait Nursi’nin 82 yıl yaşadığı bilinmesine karşın resmi belgelerde 82 yıl değil 88 yıl yaşadığı ve 88 yaşında vefat ettiği ve soy isminin ise 'Okur' olduğunu ortaya çıktı.

    Belgeleri temin eden Araştırmacı Yazar M. Törehan Serdar, elde edilen belgelerle Sait Nursi ile ilgili yıllardır net olarak bilinmeyen birçok bilgi ve tarihin net olarak belgelendiğini söyledi. Ortaya çıkan belgelerle birlikte Sait Nursi ile ilgili birçok bilginin değişmesi gerektiğine vurgu yapan Serdar, “Örneğin Sait Nursi’nin 5 Ocak - 12 Mart 1878 yılında doğduğu ve 82 yıl yaşadığı biliniyor. Ancak Hizan Nüfus Müdürlüğü'nden almış olduğumuz yazılı kayıtlarda Sait Nursi’nin 5 Ocak - 12 Mart 1878’de doğup 82 yıl yaşamadığını tam aksine 1 Ocak 1872’de doğduğunu ve 88 yıl yaşadığını ve 88 yaşında vefat ettiğini görüyoruz. Bunun yanında soy isminin de Okur olduğunu gördük.” diye konuştu.

    Tarih araştırmacılarının bu bilgileri gözönünde bulundurması gerektiğine dikkat çeken Törehan Serdar, Sait Nursi’nin hayatıyla ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER