ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 11:27

Beden dilinizi Kur-an’dan öğrenin


Prof. Dr. Şadi Eren, insanların beden dilini anlamada Kur’an-ı Kerim’in yol gösterici olduğunu söyledi. Nesil Yayınları’ndan çıkan ‘Kur’an Işığında Beden Dili’ kitabında, beden dilini Kur’an ayetleri ışığında tahlil eden Şadi Eren, "Psikolojide algıda seçicilik şeklinde ifade edilen durum ile Kur-ân’ı okuduğumda ayetlerde beden dilinin izlerini gördüm." diye konuştu. Prof. Dr. Şadi Eren’in kitabında yer verdiği ve beden dilinin anlatıldığı ayetlerden bazıları şöyle:

* (Sadakalar) kendilerini Allah yoluna adayan kimseleredir. Onlar, yeryüzünde çalışmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı (dilenmedikleri için), bilmeyen onları zengin zanneder. Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük yapıp kimseden bir şey istemezler. (Bakara Suresi)

* Böylece Firavun, kavmini istihfaf etti, onlar da kendisine itaat ettiler. Çünkü onlar fasık bir kavim idi. (Zuhruf Suresi)

* Allah, geride kalan 3 kişinin de tövbelerini kabul etti. O derece bunalmışlardı ki, yeryüzü bütün genişliğiyle beraber kendilerine dar geldi. Vicdanları da kendilerini sıkıştırdı. Allah’tan, yine O’na sığınmaktan başka çare olmadığını anladılar. (Tevbe sûresi)

* Onlara, ‘Gelin, Allah Resulü sizin için mağfiret dilesin’ denildiği zaman başlarını çevirirler. Ve onların, büyüklük taslayarak yüz çevirdiklerini görürsün. (Münâfikûn Suresi)

* Küçümseyerek insanlardan yüzünü çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, böbürlenen kibirlenenleri sevmez. (Lokman Suresi)

* Halbuki onlardan birine kızı olduğu müjdelendiği zaman, içi öfkeyle dolduğu halde, yüzü kapkara kesilir. (Nahl Suresi)

* Derken korku geldiğinde, sen onları, ölüm sekeratı kendisine gelen kimse gibi sana bakar bir vaziyette görürsün. Korku gittiğinde ise, mala karşı son derece hırslı kimseler olarak, sizi sert bir dille eleştirirler. (Ahzâb Suresi)

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER