ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 16:00

Bebekleri öpmek boğmaca yapıyor

Bebekleri öpmek boğmaca yapıyor


Manavgat Devlet Hastanesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, 6 aydan küçük çocukların boğmacaya davetiye çıkarması nedeniyle yanağından ve ağza yakın kısımdan öpülmemesi gerektiğini söyledi

BOĞMACA ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİYOR

Uzman Dr. Mehmet Kuru, 6 aydan küçük bebeklerde boğmacaya bağlı ölümlerin önüne geçilmesi için anne ve babanın duyarlılık göstererek bebeklerin yanaktan öpülmesine izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

Boğmaca hastalığının yüzde 45'nin 2 yaş altı çocuklarda görüldüğünü belirten Kuru, boğmaca aşısının 8 yıl etkisini gösterdiğini ifade etti. Kuru, boğmaca hastalığı belirtileri hakkında şu bilgileri verdi:

"Boğmaca çocuklarda kendini peş peşe öksürük ve arkasından kusma ile kendini gösteriyor. Öksürük krizlerinde çocuklarda morarma ve sonrasında derin nefes alma görülebiliyor. 6 ay öncesi bebeklerde aşı yapılmazsa boğmaca çok tehlikeli olabiliyor. Bebeklerde boğmaca hastalığının yüzde 85'i aşı yaptırmayanlarda görülüyor."Kuru, bebeklerin ateşli hastalıklara yakalanmaması için difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci(OPV) ve Hemofilus tip B aşıların düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER