ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 16:51

Bebeği doğmadan satışa çıkardı


Şili'de geçen yıl hamile kalan ve daha doğmadan bebeğini internet üzerinde satışa çıkaran kadın, annesi ve kızkardeşi tutuklandı.
Polis kaynaklarına göre, geçen yıl şubat ayında hamile kadan 18 yaşındaki Veronica Carrera Chaparro, bu durumu 17 yaşındaki erkek arkadaşına söyledi. Erkek arkadaşı ise sevgilisinin hamile kaldığını, kızın ailesine açıkladı. Bunun üzerine anne Angela Chaparro kızına bebeğini satması, düşük yapması ya da evlatlık vermesi yönünde baskı yaptı.
Seçenekleri değerlendiren hamile kadın, karnındaki bebeğini daha doğurmadan internette 113 dolara satışa çıkardı ve Concepcion şehrinde oturan bir çift de bebeği satın almak için talip oldu ancak taraflar para konusunda anlaşamadı.
Daha sonra çocuğu almak isteyen başka bir çift, bebeğin alım için gerekli resmi işlemler de dahil olmak üzere bin 870 dolar ödemeyi teklif etti. Bu arada hamile kadın geçen kasım da bebeğinin dünyaya getirdi ve alıcı baba gerekli masrafları ödemekle beraber bebeğin annesine de küçük bir ödeme yaptı.
Durumun anlaşılması üzerine gözaltına alınan kadın ile satışa yardımcı oldukları gerekçesiyle anne ve kızkardeşi, çıkartıldıkları mahkemede tutuklandı.
Şili yasalarına göre, internet üzerinden bebek ticareti yapmak yasak olmadığı için hakim Ernesto Silva, durumu ''çok vahim'' olarak nitelendirse de davanın seyrini biraz karmaşık olarak değerlendiriyor.
Polis, bebeği internet üzerinden almaya çalışanların da mahkemeye çıkarılacağı bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER