ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:55

BDP’liler kırmızı kazak ve atkı giyecek

BDPliler kırmızı kazak ve atkı giyecek

BDP'liler, 15 Şubat'ı kırmızı kazak ve atkı giyerek protesto edecek.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanışının 14. yıl dönümünde gerçekleştirecekleri gösterilerde katılımcıların kırmızı kazak giyip, atkı takacağını söyledi.

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve başkan yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz, parti il binasında basın toplantısı düzenledi. Öcalan’ın 15 Şubat’ta yakalanmasını uluslar arası bir komplo olarak nitelendiren Zümrüt, Öcalan’ın 14 yıldır İmralı’da tutuklu bulunduğunu, bu durumun kabullenilmediğini ifade etti. 15 Şubat'ı kara gün olarak gördüklerini ifade eden Zümrüt, BDP'den bir heyetin Öcalan ile görüşmesini umut verici bir olay olarak gördüklerini kaydetti. Zümrüt, “Görüşmelere devam edilmesi gerekiyor. Bu görüşmeler devam ederken Kürt halkı 15 Şubat'tan doğum günü olan 4 Nisan'a kadar Öcalan'ın yol haritasını daha güçlendirmek için, Kürt sorununun çözümüne dönük elini güçlendirmek için direnişini sergileyecek.” şeklinde konuştu.

Asıl isteklerinin Öcalan’ın üzerinden tecritin kalkması değil, özgürleşmesi olduğunu belirten Zümrüt, halkın da bunu istediğini ileri sürdü. Bu yıl siyah yerine kırmızı rengi kullanacaklarını dile getiren Zümrüt, kırmızı rengin direnişi simgelediğini belirterek, gösterilere katılanların kırmızı kazak ve atkıları takarak alanlara çıkacaklarını sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER