ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:39

BDP’liler ‘gaz bombası’ iddiasında ısrarcı


BDP İstanbul milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, lise son sınıf öğrencisi Dilan Alp’in gaz bombasının kafasına geldiğini iddia ederken, polisin ’merdivenden düştü’ açıklamasına tepki gösterdi.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Sabahat Tuncel, “Ne yazık ki onlarca arkadaşımız yaralandı. 1 Mayıs’ta esasında devlet terörü ile karşı karşıya kaldık. Dilan Alp de şiddet ile karşı karşıya kaldı. Kendisi ilk defa Taksim Meydanı’na grup arkadaşı ile 1 Mayıs’ı kutlamak için geliyor. Polis müdahalesi ile karşı karşıya kalıyor. Bir eve sığınıyor. Bu, çok vahim. Polis eve girerek gaz bombası atıyor. Gaz bombası Dilan’ın kafasına geliyor.” dedi. Tuncel, Alp’in ameliyata alındığını ve durumunun kritik olduğunu belirtti.

Polisin genç kızın merdivenden düştüğünü öne sürdüğünü aktaran Tuncel, şöyle devam etti: “Onunla aynı evde olan 6 kişi gözaltında. Dilan için de hayati tehlikesi olduğu halde gözaltı işlemi yapılmış. Bu, valiliğin, emniyetin ve hükümetin emekçilere yaklaşımının bir işareti. Biz, bu yaklaşımı kınıyoruz. Taksim emekçilerin alanı idi, izin verseler bugün işçiler ve emekçiler sorun ile karşılaşmadan 1 Mayıs’ı kutlayacaktı. Biz ne yazık ki bayramı kutlayamadık.”

Sırrı Süreyya Önder ise polis müdahalesinin ardından Dilan Alp’in arkadaşları ile bir eve kaçtığına işaret ederek, “Tabii bunları yakalamak için polis eve giriyor. Kapıyı açıp gaz bombası denen şeyin kapsülünü mermi niyetine kullanıyor. Kızın başında patlıyor bu. Kızımız için emniyet ‘merdivenden düştü’ açıklaması yaptı. Eğer kızın başına bir şey gelirse bu açıklamayı yapan sorumludur.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER