ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 18:04

BDP'li vekiller tahliye edildi

BDPli vekiller tahliye edildi

Barış Demokrasi Partisi'nin tutuklu milletvekilleri için sevinidirici haber, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nden geldi.


BDP'nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın avukatlarının tahliye başvurusu yaptığı Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iki milletvekilinin tahliye edilmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi BDP'li tutuklu Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında "Tutukluluğun makul süreyi aşarak ihlal edildiğine" ve "Seçilme hakkının ihlal edildiğine" karar vermesinin ardından avukatları Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesine ‘tahliye’ için başvuruda bulunmuştu. Terör örgütü KCK ana davasından Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan milletvekillerinin avukatlarından Cihan Aydın, bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye başvurusundu bulunmuştu. Mahkeme de bugün tahliye kararını açıkladı.

MAHKEME OY BİRLİĞİ İLE TAHLİYE ETTİ

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın tahliye kararını oy birliğiyle aldı. Mahkemenin Anayasa Mahkemesi'nin Yıldırım ve Ayhan hakkında verdiği kararla ilgili dosyanın ellerine ulaşmadan UYAP üzerinden dijital ortamda karar verdiği öğrenildi.

Mahkeme iki milletvekilinin tahliye edilmesine ilişkin kararında Anayasa Mahkemesi'nin CHP'li Mustafa Balbay hakkındaki kararından sonraki sürece vurgu yaparak, her iki milletvekilinin Anasaya Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduğunu kaydetti. Kararda, Cumhuriyet Savcısı'nın esas hakkındaki mütalaasına da vurgu yapan mahkeme heyeti, Ayhan ve Yıldırım'ın Anayasa Mahkemesi'nin haklarında verdiği tutukluluğun makul süreyi aştığı ve seçilme hakkının ihlal edildiği belirtildi. Kararda, tutuklu sanıkların Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı dikkate alındığında, bu ihlalin ortadan kaldırılması için sanıklaların tahliyesine karar verilmesi gerektiğini kaydedildi.

3 VEKİLİN BAŞVURUSU ANAYASA MAHKEMESİNDE

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun da UYAP üzerinden mahkemeye bugün ulaştığı belirtildi.

TAHLİYE YAZISI CEZA EVİNE ULAŞTI, BDP'Lİ AYHAN VE YILDIRIM CEZAEVİNDEN ÇIKIYOR

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davasından tutuklu bulunan BDP’li milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım’ın tahliyesini kararlaştırdı. Hüküm faksla cezaevlerine ulaştırıldı. Vekillerin birkaç saat içinde serbest kaldı.

Anayasa Mahkemesi’nin Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan hakkında verdiği 'tutukluluğun makul süreyi aşarak ihlal edildiğine' ilişkin kararı üzerine avukatlar tarafından Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonuçlandı.

Yüksek mahkemenin kararını dikkate alan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü KCK davasından tutuklu bulunan Yıldırım ve Ayhan’ı tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakılmasına hükmetti. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Ayhan ile Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutulan Gülser Yıldırım’ın birkaç saat içinde cezaevinden çıktı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER