ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 17:48

BDP'li tutuklu 2 milletvekilinin tahliyesine karar verilmesi


Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin tahliyesine karar verdiği KCK davasından Mardin E Tipi Cezaevinde tutuklu BDP Milletvekili Gülser Yıldırım, cezaevinden tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesinin kararının ardından yerel mahkemenin oy birliği ile tahliyelerine karar verdiği milletvekillerinden Yıldırım, tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Cezaevinden tahliye edildi.

15 Şubat 2010'dan bu yana "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan Mardin E tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Milletvekili Yıldırım'ı, cezavi önünde eşi, çocukları, anne ve babasının yanı sıra BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz ve partililer karşıladı.

Cezavinden çıkan Yıldırım'a bir çocuk çiçek verdi. Yıldırım'ın yakınları ile kucaklaşması anında duygulu anlar yaşandı.

Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, bireysel özgürlüğü hiçbir zaman esas almadığını ifade ederek, cezavinde kalanları düşünerek bu tahliyeyi buruk karşıladığını söyledi.

"Ben burada olabilirim ama özgürlük tanımı çok başka bir şey. Yüzde 99 olan bir karara bile emin olamıyoruz. Arkada onlarca anne, binlerce siyasetçi ve seçilmiş insan bırakarak çıkıyorsam bu sevinçle karşılanacak bir durum değil" diyen Yıldırım, kararın geç kalınmış bir karar olduğunu belirtti.

Demokrasi ve hukukun herkese lazım olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Umarım uzatılan barış eli, çözüm süreci doğru bir temelde ilerler" dedi.

Daha sonra Milletvekili Yıldırım ve partililer BDP il binasına geçti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER