ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 19:15

BDP’li Tuğluk provokasyon uyarısında bulundu

BDPli Tuğluk provokasyon uyarısında bulundu


Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde dünden bu yana iki öğrenci grubu arasında yaşanan olaylar devam ediyor. İki grup zaman zaman birbirine taşlı saldırılarda bulunuyor. Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, provokasyona meydan verilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, “Yarın bir gün burada daha farklı olaylar olursa bunun altından kimse kalkamaz. Bir an önce duyarlı olmaya çağırıyoruz.” dedi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde dün başlayan ve bugün de devam eden öğrenci grupları arasındaki kavga sonrasında çıkan gerginliği yatıştırmak için BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk üniversiteye geldi. Tuğluk ve Zümrüt, İdari Bilimler Fakültesi önünde öğrencileri yatıştırmaya çalıştı. Provokasyona açık birtakım olayların gerçekleştiğini ifade eden Tuğluk, bugün bu gerginliğin devam etmesi nedeniyle öğrencilerin yanında olmak amacıyla üniversitede olduklarını dile getirdi. Gerginliğin dünkü saldırılardan dolayı devam ettiğini kaydeden Tuğluk, “Saldırıların polis eşliğinde sopalarla, hatta silah kullanarak gerçekleştirildiğine dair gençlerin görüntülerle sabitlenmiş bir olay yaşanmış durumda. Bunun oluşturduğu bir öfke var öğrencilerde haklı olarak.” iddiasında bulundu.

Konuşmaların ardından Tuğluk ve Zümrüt, öğrencileri otobüse bindirmeye çalıştı. Bu esnada polis ve gösterici öğrenciler arasında gerginlik çıktı. DÜÖ-DER üyesi öğrenciler, otobüslerin camlarını kırdı. Gerginlik esnasında Tuğluk’un kafasına su şişesi isabet etti. Zor anlar yaşayan Tuğluk, çevresindekiler tarafından göstericilerin bulunduğu şehir içi otobüse bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı.

Seyrantepe mevkiinden Dağ Kapı’ya doğru panzer ve TOMA’lar eşliğinde götürülen şehir içi otobüsünde götürülen DÜÖ-DER üyelerine Batı Kent Kavşağında Bilge Gençlik Kulübü öğrencileri tarafından taşlı saldırı yapıldı. Polis daha sonra olayları yatıştırdı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER