ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 22:41

BDP'li heyet Öcalan'la görüştü

BDPli heyet Öcalanla görüştü

BDP'li Ayla Akat Ata ile Ahmet Türk İmralı'ya giderek Öcalan ile görüştü. Öcalan'ın verdiği emri duyunca çok şaşıacaksınız.


Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata'nın bugün İmralı adasında bulunan bölücü terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile görüştükleri ve Ada'dan döndükleri belirtildi. BDP'nin Türk ve Akat ile görüştükten sonra bir değerlendirme yapacağı ve görüşmeye ilişkin açıklama yapılıp yapılmayacağına sonra karar vereceği belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sürdüğünü açıklamasından sonra gündeme gelen BDP'nin İmralı ziyareti bugün gerçekleşti. Dün Ankara'dan İstanbul'a geçen DTK Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP'nin avukat olan Batman Milletvekili Ayla Akat'ın bugün İstanbul'dan İmralı adasına gittikleri ve Abdullah Öcalan ile görüşüp adadan döndüklere belirtildi. Gün boyu yaşanan bu gelişme ile ilgili hiç bir BDP yetkilisi açıklama yapmezken, adadan dönen Türk ve Akat ile BDP'nin görüşeceği ve görüşmeye ilişkin açıklama yapılıp yapılmayacağına sonra karar verileceği belirtildi.

BDP ve PKK'nın Avrupa sorumluları Başbakan'ın açıklamalarından sonra İmralı'dan gelecek olan haber ve açıklamaların kendilerini bağlayacağını açıklamışlardı.

ÖCALAN'DAN BDP'YE ÖNEMLİ EMİR

BDP'nin sessizlik orucu sürerken, Öcalan'nın sözlerine dair ilk bilgiler sızdı. Habertürk'ten Abdullah Kılıç'ın haberine göre, Öcalan BDP'li vekillere "Barış için kaybedecek tek bir günümüz bile yok" dedi..

Öcalan'ın, "Hedef Kürt sorunun çözümü kapsamında silaha ihtiyaç duyulmayacak bir ortamın yaratılması. PKK'nın silahsızlandırılması. Bu doğrultuda müzakerelere başlandı. Herkes dikkatli ve hassas olsun" emri verdiği iddia edildi.

Öcalan'ın, Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata'ya "Süreç sabote edilmez, devlet ile süren müzakereler de olumlu sonuçlanırsa bu yıl içinde önemli adımlar atılabilir. Bu süreçte herkes sabırlı olacak. Benim dışımda bir irade arayışını da kabul etmem " uyarısında bulunduğu öğrenildi.

20 YIL SONRA BULUŞTULAR

Abdullah Öcalan, 20 yıl sonra Ahmet Türk'le bu kez İmralı'da bir araya geldi. Ahmet Türk, DEP Genel Başkanı olduğu 8 Haziran 1993 tarihinde Lübnan'ın Bareliyas kasabasında Abdullah Öcalan'la buluşmuştu. PKK'nın ateşkes ilan ettiği açıklanan bu toplantıda Abdullah Öcalan, dönemin DEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ve Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Kemal Burkay'la birlikte poz vermişti.

BDP'Lİ ÖNDER'DEN ÖCALAN İLE GÖRÜŞME AÇIKLAMASI

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün Abdullah Öcalan ile İmralı'da bir araya gelmesiyle ilgili konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Evet ajanslara düştü zaten, ne kadar sürdüğünü bilmiyorum" dedi.

Ahmet Türk'ün, Abdullah Öcalan ile İmralı'da yapılan görüşmenin ardından avukatlarla Taksim'de bir otele geldikleri iddiaları üzerine basın mensupları akşam saatlerinden itibaren önünde beklemeye başladı. Basın mensupları otelin önünden geçmekte olan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e mikrofon uzattı. Önce soruları yanıtlamayan istemeyen Önder basın mensuplarının 'görüşmenin içeriği' ile ilgili ısrarlı soruları üzerine 'gerçekten bilmiyorum' diye cevap verdi.

Önder daha sonra "Burada boşuna beklemeyin arkadaşlar, Ankara'dalar" dedi. Gazetecilerin "görüşme olmuş mu? Ne kadar sürdü?" şeklindeki soruya ise "Evet ajanslara düştü zaten, ne kadar sürdüğünü bilmiyorum" dedi. Gazetecilerin "Açıklama ne zaman yapılır" sorusuna ise Önder, "Salı günü grup toplantında yapılır diye düşünüyorum" dedi. Önder daha fazla soru kabul etmeyerek otelin önünden ayrıldı. 

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER