ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:46

BDP’li Ayla Akat Ata’dan iki soru önergesi

BDPli Ayla Akat Atadan iki soru önergesi


BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, TBMM Başkanlığı'na sosyal bilgiler öğretmenleriyle ilgili soru önergesi verdi.

Akat Ata, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesinde atanamayan öğretmenlerin sorununa dikkat çekti. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin mağdur edildiğini savunan Ata, atanamayan öğretmenler sorununun Türkiye'nin gündeminde ki en büyük sıkıntılardan biri olduğunu kaydetti.

Atama bekleyen sosyal bilgiler öğretmenlerinin sayısının 20 bine ulaştığına dikkat çeken Ata, buna rağmen eğitim fakültelerinin sosyal bilgiler öğretmenliği bölümlerinin halen en fazla sayıda kontenjana sahip bölümlerden biri olmaya devam ettiğini hatırlattı. Ata, verdiği soru önergesinde şunları kaydetti: "Eğitim Fakültelerine alınan öğrenci sayısı ile ataması yapılan öğretmenler arasındaki fark bu kadar büyükken, ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermek için Bakanlığınız tarafından ne gibi çalışmalar yapılması planlanmaktadır. Atama bekleyen Sosyal Bilgiler branşı mezunu öğretmenlerin sayısının 2-3 yıl içerisinde 30 binlere ulaşacağı göz önünde bulundurulduğunda, bu sorunun nasıl bir çözüme kavuşturulması planlanmaktadır. İlköğretim seviyesinde okutulan Sosyal Bilgiler dersinin ders saatlerinin azaltılmasının gerekçesi nedir."

"CEZAEVLERİNDE ÇIPLAK ARAMALAR YAPILIYOR"

BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesinde ise cezaevlerinde kadınlara yönelik uygulanan keyfi uygulamalar olduğunu öne sürdü.

Ata, soru önergesinde, "Şakran Kadın Cezaevi, cezaevi yönetiminin keyfi cezaları ve insanlık dışı uygulamalarıyla sık sık gündeme gelmektedir. En son, Gezi tutuklusu Elif Kaya'nın zorla çıplak aramaya maruz bırakılması ve buna itiraz ettiği için kendisine disiplin cezası verildiği kamuoyuna yansımıştır. İzmir'de Gezi olaylarına karıştığı için örgüt üyesi olmak suçuyla tutuklanan Elif Kaya, aramaya karşı olmadığını, ancak çıplak aramayı onur kırıcı olduğu için kabul etmeyeceğini belirttiği halde içeri giren 10-15 gardiyan tarafından zorla çıplak aramaya tabi tutulmuştur. Bugüne kadar Şakran Kadın Cezaevinde zorla çıplak arama yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan tutsak sayısı kaçtır? Suç duyurularına karşı hangi adımlar atılmıştır? Uluslararası sözleşmelerce çıplak arama, insanlık onuruna aykırı bulunduğu halde, Türkiye cezaevlerinde bu uygulamanın devam etmesinin sebebi nedir?” ifadelerine yer verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER