ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 16:29

BDP'li Ahmet Türk: Faili meçhul cinayetleri yapan katiller serbest bırakılıyor


Nevruz ateşini BDP Milletvekili Aysel Tuğluk ile birlikte Mardin’de yakan Mardin Büyükşehir Belediye başkan adayı Ahmet Türk, AK Parti'yi ayakkabı kutuları üzerinden eleştirdi.

Yenişehir semtinde BDP’nin düzenlediği Nevruz Bayramı kutlamalarına katılan Ahmet Türk, Nevruz ateşini yaktıktan sonra alanda bulunan vatandaşlara seslenerek sandıklara sahip çıkmalarını istedi. Ahmet Türk, konuşmasında, "Sözde Kürt sorununu çözeceğim diyenler, bugün faili meçhul cinayetlerle anılan Atilla Uğurları, Veli Küçükleri bütün katilleri serbest bıraktı. Sadece Türk olduğu için değil, sadece siyasetçi olduğu için, sadece barışı savunduğu için, sadece fikirlerini söylediği için Kürt siyasetçiler halen zindanlarda esir durumda. Yıllardan beri Abdullah Öcalan bu ülkede barışın kalıcı olması için büyük sabır gösterdi. Biliyorsunuz bir diyalog süreci başlattık. 2013 Nevruzunda bir mektup gönderdi. Tüm halklarımıza ve bugün 2014 yılı Nevruzunu kutluyoruz. Ama burada Kürt sorununun çözümünü sağlayacak bir yaklaşım ortaya çıkmadı. Bugün halen birçok arkadaşımız, binlerce siyasetçimiz zindanlarda. Yine birçok belediye başkanı arkadaşımız esir alınmış durumda. Biz bunları unutacak mıyız? Biz bu komployu görmeyecek miyiz?“ dedi.

AK Parti hükümetini ayakkabı kutuları üzerinden eleştiren Türk, şöyle devam etti: ”Eğer birileri paraları ayakkabı kutularına koymazsa Mardin için hizmet için yeterli olacaktır. 30 Mart’ta sandık başına gideceğiz. Ama şu noktayı da görmemezlikten gelmeyin. Bugün partimiz Niğde'ye gittiğinde, Fethiye’ye gittiğinde, İzmit’e gittiğinde, İstanbul’a gittiğinde adeta partimizi konuşturmamak için partimize, partilimize saldırıların yapıldığını hepiniz biliyorsunuz. Bunlara gereken cevabı 30 Mart’ta sandıkta vereceksiniz.” diye konuştu

Daha sonra BDP Milletvekili Aysel Tuğluk ve Mardin Milletvekili Erol Dora birer konuşma yaparak, vatandaşların Nevruz Bayramı'nı kutladı. Nevruz ateşi yakılması ardından alanda bulunan vatandaşlar halay çekti. Kutlamalarda herhangi bir olay yaşanmaması için polis geniş güvenlik tedbirleri adlı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER