ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 17:25

Bdp'den Suriye'ye insani yardım


Güneydoğu'da toplanan yardımlar, Kızılay gözetiminde Suriye'nin Kamışlı kentine gönderilmeye başlandı.
    
Bakım ve onarım yapıldığı gerekçesiyle 8 Aralık 2011'de Suriye tarafından kapatılan Nusaybin Sınır kapısı, sınırın iki tarafındaki yetkililerin izniyle 2 yıl aradan sonra insani yardımlar için açıldı.
     DTK, BDP, ÖSP, KADEP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu tarafından Diyarbakır, Şırnak ve Mardin başta olmak üzere bölge illerinden toplanan 70 ton un, kuru gıda ve giyecek yardımları 4 kamyon ve 2 kamyonetle Mardin'in Nusaybin ilçesine götürüldü.
     Nusaybin'de toplanan yardımlarla birlikte geniş güvenlik önlemleri altında sınır kapısına götürülen yardımlar, burada Gümrükler Muhafaza personeli tarafından arandı.
     Türk Kızılayı yetkililerinin yaptığı sayımdan sonra yardım kamyonları, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın öncülüğünde oluşturulan heyetle Kamışlı'ya geçti.
     Bu arada, araçların geçmemesi için daha önceden tampon bölgede Suriye güvenlik güçleri tarafından açılan büyük çukurların kapatıldığı görüldü.
    
     -''Yardımlar sürecek''
    
     Yardımları Suriye'ye geçiren heyetin başkanlığını yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kamışlı'nın Suriye'deki en büyük mülteci kampı olduğunu ileri sürdü.
     Kamışlı'nın güvenli bölge olması nedeniyle Suriye'nin her tarafından göç aldığını ifade eden Gökkan, ''Nusaybin'deki kapı 8 Aralık 2011 tarihinde kapandı. Hem iktisadi anlamdaki alışveriş bitti hem oraya ciddi bir göçün olması, yerel halkı açlık sınırına gelecek bir düzeye ulaştırdı. Nusaybin'de yaşayanların çoğunun akrabası Kamışlı'dadır. Türkiye'de yaşayan akrabalar, vicdanen ve ahlaken bu insani yardımın ambargoyla Kamışlı'ya gitmemiş olmasının sıkıntısını yaşıyorlar. Hem yerelin hem genelin bu konudaki çabaları olumlu sonuç verdi. Bu yardımları, ihtiyaçlar tespit edilerek daha kontrollü bir şekilde yapacağız'' dedi.
     İHD Doğu Güneydoğu Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir ise, Kamışlı'ya gitme amaçlarının sadece insani yardımları ulaştırmak olduğunu belirterek ''Karşı tarafta devlet ile gruplar arasında çatışma var. Biz de bundan zarar gören insanlara insani yardımı ulaştırmak istiyoruz. İlk etapta iki kamyon içeri girdi, yardımlarımız devam edecektir'' şeklinde konuştu.
     Öte yandan Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdulğani Bilge de Kamışlı kentine geçerek yardımların dağıtılmasına yardımcı oldu.
    
    Suriyeliler sevinç gösterisinde bulundu
    
 Öte yandan yardımlar nedeniyle sınır kapısı yakınlarında toplanan halk sevinç gösterisinde bulundu. Sabahın erken saatlerinden itibaren sınır kapısının Kamışlı tarafında toplanan Suriyelilerin sevinci, yardımların Kamışlı'ya ulaşmasıyla arttı.
    
Müzik eşliğinde eğlenen Suriyelilerin bulunduğu bölgeden zaman zaman silah sesleri de duyuldu.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER