ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:13

BDP Van İl Teşkilatı, İran'ı yürüyüşle protesto edecek


Barış ve Demokrasi Partisi Van (BDP) İl Teşkilatı, İran rejiminin 2 Kürt siyasetçiyi idam etmesini yürüyüşle protesto edecek. Yürüyüşe davet için dağıtılan el ilanlarında, İran'ın teokratik, faşist, idamcı İran Cumhuriyeti'nin Kürt halkı üzerinde imhacı, inkarcı geleneğini devam ettirdiği vurgulandı.

    BDP, Doğu’daki birçok ilde İran rejiminin 27 Ekim'de Urmiye'de 2 Kürt siyasetçi Hebibullah Gulperipur ile Rıza İsmail Mamedi'nin idam edilmesi protesto ediliyor. BDP İl Teşkilatı da pazartesi yapacağı protesto yürüyüşüne Vanlıları, basın açıklaması yaparak davet etti. Fakıye Teyran Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan BDP Van İl Başkanı Musa İta, teokratik, faşist, idamcı İran Cumhuriyeti'nin Kürt halkı üzerinde imhacı, inkarcı geleneğini devam ettirdiğini söyledi.

    Kürt halkına yönelik sindirme ve soykırım anlamına gelen idam cezası ile Kürt halkının teslim alınmaya çalışıldığına dikkat çeken İta, "İran rejimi, Kürt siyasi hareketinin ateşkes kararına rağmen bu idamlarla ateşkesi sabote etmekte ve Orta Doğu'yu sonu olmayan bir savaşa sürüklemeye çalışmaktadır. İran rejimi, Kürtlerin demokratik ulus inşasını engellemeye yönelik bu uygulamaları ile Kürtlerin Rojava'da yaktığı devrim ateşini söndürmeye çalışmaktadır." dedi.

    İran rejiminin sinsi ve katliamcı politikalarına sessiz kalmayacaklarını dile getiren İta, "İran rejimine, 'dur' diyebilmek, Kürt halkı üzerinde uygulanan sindirme ve soykırım politikalarına karşı çıkmak için halkımızı pazartesi günü yapılacak olan yürüyüşe davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

    Basın açıklamasının ardından, Başkan İta ve il teşkilatı üyeleri, el ilanlarını dağıtarak vatandaşları yürüyüşe davet etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER