ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 09:36

BDP: "Tutanaklar bizden alındı"

BDP: "Tutanaklar bizden alındı"

BDP Genel Başkan Yardımcısın'dan İmralı görüşmesi tutanaklarıyla ilgili önemli açıklama yaptı.


Daha önce 'bizden sızmadı' diyen BDP, tutanakların parti genel merkezinden alındığını açıkladı.

İmralı görüşmelerine ait tutanakların Milliyet gazetesine nasıl sızdığı tartışmasının yönünü değiştirebilecek açıklama BDP Genel Başkan Yardımcısı Aydoğan'dan geldi.

Zaman'ın haberine göre; BDP Genel Başkan Yardımcısı Nursel Aydoğan, zabıtların BDP Genel Merkezi'nden alındığını ancak bunun bir partili tarafından muhabire verilmediğini savundu. Aydoğan, "Bir şekilde alınmış. Kimse bilerek veremez. Şu an net olan, bizim genel merkezimizden alınmış." dedi.

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'da BDP heyetiyle yaptığı görüşmenin tutanaklarının medyaya sızdırılmasının yankıları sürüyor.

Tutanakların içeriğinden ziyade kimin sızdırdığı tartışılırken, gözler "olağan şüpheli' konumundaki BDP'de. Dün partiden bu konuda birbiriyle çelişkili açıklamalar yapıldı.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, 'sızdırma kelimesinin belli bir maksatla bir yere vermek' anlamını taşıdığını belirterek, partilerinden hiçbir şekilde sızdırma anlamına gelecek bir faaliyet söz konusu olmadığını ileri sürdü.

Kışanak, "Bunun dışındaki şeylerle ilgili biz soruşturmamızı sürdürüyoruz, varsa bizim partimizden şu ya da bu nedenle çalınmasına, elde edilmesine, çarpıtılmasına vesile olabilecek bir ihmal, yanlışlık, eksiklik biz bunu kamuoyuyla büyük bir açıklıkla paylaşırız. Şu anda sizinle paylaşabileceğimiz bu kapsamda bir şey söz konusu değil. Fakat net olarak söylüyorum, altını çiziyorum, Türkçeyi de bilen bir Türkiye vatandaşı olarak konuşuyorum, partimizden sızdırma kelimesine denk gelebilecek hiçbir faaliyet asla ve asla söz konusu olmamıştır, olmaz da." diye konuştu.

Kışanak, "Çaycının elinden alındığı yönündeki iddialara ne diyorsunuz?" sorusuna ise kızdı: "Niye siz senaryo yazıp sonra da bana teyit ettirmeye çalışıyorsunuz? Ben size diyorum ki partimiz bu konunun üzerinde titizlikle duruyor, ciddiye alıyoruz, bu konuda kamuoyuyla paylaşacak bir bilgiye, bir sonuca ulaştığımızda sizlerle paylaşacağız."

AYDOĞAN, BDP'DEN ALINDIĞINI SÖYLEDİ

BDP Genel Başkan Yardımcısı Nursel Aydoğan ise Kışanak'ın aksine zabıtların BDP Genel Merkezi'nden alındığını itiraf etti. Ancak bir partili tarafından muhabire verilmediğini savunan Aydoğan, "Bir şekilde alınmış. Kimse bilerek veremez. Şu an net olan, bizim genel merkezimizden alınmış." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER