ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:29

BDP Suriye sınırında mitinge hazırlanıyor


Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan Mardin'in Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı İlçesi'ni birbirinden ayıran sınır şeridi üzerinde beton duvarın yapılmaması için Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın başlattığı açlık grevi 7'inci gününe girdi. Bugün sınıra gelen Türk Tabipler Birliği Odası yetkilileri Ayşe Gökkan’ın açlık grevini sonlandırması için kendisi ile görüştü.

Duvarı protesto etmek için BDP, HDP ve KCD bölge milletvekilleri il örgütleri ve ilçe teşkilatları, parlementerler Nusaybin ilçesinde 7 Kasım’da büyük bir protesto mitingine hazırlanıyor. Mitinge BDP’in bölge milletvekillerinin yanı sıra bazı STK’lar katılması bekleniyor. BDP vatandaşları Nusaybin'de yapılacak mitinge davet etmek için bildiri dağıttı. Perşembe günü düzenlenecek olan mitinge destek için esnaf kepenk kapatmak için PKK tarafından uyarıldığı iddia edildi. Güvenlik güçleri ise Nusaybin’de miting öncesi olası provokatif eylemlere karşı ilçede geniş güvenlik tedbirleri alıyor.

ESNAF SIKINTILI

Bir haftadan beri Nusaybin ilçesinde yaşanan gerginlik yüzünden bazı esnaflar iş yapamaz hale geldi. İsmini açıklanmasını istemeyen esnaflar, son bir haftada Nusaybin ilçesinde sınırda yaşanan gerginlik yüzünden iş yapamaz hale geldiklerini ifade etti.

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Türkiye-Suriye’nin Kamışlı kenti arsında bulunan sınırda yapılan istinat duvarı çalışmalarını bir insanlık suçu olduğunu belirterek, istinat duvarının durduruluncaya kadar açlık grevine son vermeyeceğini ifade etti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, daha önce Mardin’de yaptığı açıklamada, yapılan duvarın insani amaçla yapıldığını ve oradaki mayınlı alandan dolayı vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir duvar olduğunu açıklamıştı.

Şu ana kadar Suriye sınırına örülmesi planlanan 'güvenlik duvarı' çalışmalarına karşı oturma ve açlık grevi eylemine giren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ı destek için Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Ayşe Gökkan’ı sınırda ziyaret etti.

Perşembe günü yapılacak olan miting ve yürüyüşün gergin geçmesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER